Transfery walut - ile kosztują przelewy zagraniczne?

Weź pożyczkę
Transfery walut - ile kosztują przelewy zagraniczne?

Przekazy gotówkowe pocztą to nieco archaiczne rozwiązanie, jeśli chodzi o przesłanie pieniędzy do osoby posługującej się inną walutą. Dziś nawet bankowe przelewy walutowe przestają być atrakcyjne i nie chodzi tylko o długie terminy realizacji. Ich koszty mogą być naprawdę spore. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, ile kosztują przelewy zagraniczne i co właściwie sprawia, że coraz mniej osób chce z nich korzystać.Zdradzamy, jak wygodnie przekazać środki pieniężne za granicę i w jaki sposób uniknąć opłat za transfery walut. To bezpieczne rozwiązanie na przesłanie środków rodzinie, kontrahentowi lub innej osobie.

Ostatnia aktualizacja: 31 Maja 2024
Ranking tworzony według najczęściej wybieranych ofert
Revolut
Tak
Pierwszy transfer za darmo?
EUR, GBP, EUR, +137
? EUR, GBP, DKK, EUR, GBP, DKK, NOK, SEK, USD, AUD, MXN, BRL, CHF, TRY, INR, HKD i 137 innych walut
Dostępne waluty
Tak
Aplikacja mobilna
natychmiast
Czas przelewu
Nie
Promocja
» SPRAWDŹ «
Kantor internetowy - TMS Brokers
-
EUR, PLN, USD i inne
? Wszystkie dostępne waluty: EUR, PLN, USD, GBP, CHF, NOK, SEK, DKK, CZK, CNY, AUD, HUF, TRY, RON, CAD, JPY
Dostępne waluty
-
15 minut
Czas przelewu
-
» SPRAWDŹ «
Transfer walut - transferGo
Nie
Pierwszy transfer za darmo?
EUR, GBP, USD, 40+
Dostępne waluty
Tak
Aplikacja mobilna
30 minut
Czas przelewu
Tak
? 10£ w bonusie
Promocja
» SPRAWDŹ «
Internetowykantor
Tak
Pierwszy transfer za darmo?
EUR, GBP, USD, +
? +19 innych walut
Dostępne waluty
Tak
Aplikacja mobilna
natychmiast
Czas przelewu
Tak
? Zarejestruj się w Internbonus na wymianę 1000 EUR, USD, GBP lub CHF bez spreadu
Promocja
» SPRAWDŹ «
Walutomat
Nie
Pierwszy transfer za darmo?
EUR, GBP, USD, CHF
Dostępne waluty
Tak
Aplikacja mobilna
do 48 godzin
Czas przelewu
Tak
? 50% rabatu na prowizję podczas pierwszej wymiany
Promocja
» SPRAWDŹ «
Tak
Pierwszy transfer za darmo?
EUR, GBP, USD, 40+
Dostępne waluty
Tak
Aplikacja mobilna
do 4 dni
Czas przelewu
Nie
? przy poleceniach: darmowa płatność do kwoty 15 GBP
Promocja
» SPRAWDŹ «
Nie
Pierwszy transfer za darmo?
EUR, GBP, USD,+
? EUR, GBP, USD, CHF, inne
Dostępne waluty
Tak
Aplikacja mobilna
do 4 dni
Czas przelewu
Tak
? 2 x darmowy przelew
Promocja
» SPRAWDŹ «
Tak
Pierwszy transfer za darmo?
EUR, GBP, USD, +
? EUR, GBP, USD, CHF, inne
Dostępne waluty
Nie
Aplikacja mobilna
od 15 minut
Czas przelewu
Tak
? Pierwszy przelew za 0 PLN
Promocja
» SPRAWDŹ «

Ile kosztują transfery walut w banku?

Bankowe przelewy zagraniczne wiążą się z kosztami uzależnionymi od:

  • tego, jakim kanałem zlecono przelew: poprzez bankowość elektroniczną, w oddziale czy za pośrednictwem infolinii,
  • trybu przelewu: zwykły czy natychmiastowy,
  • opcji kosztowych: BEN (po stronie odbiorcy przelewu), SHA (dzielone na odbiorcę i nadawcę przelewu), OUR (po stronie zlecającego przelew),
  • kraju, do którego są przesyłane: czy jest on w obszarze SEPA, czy poza nim. 

W praktyce bankowa prowizja za transfery walut jest na podobnym poziomie i wynosi od 0,2 do 1 proc. przelewanej kwoty.  Najtańszym przelewem zagranicznym jest SEPA, czyli przelew w walucie euro na konto w Jednolitym Obszarze Płatności, a zatem do jednego z banków działających w krajach Europy, które zawarły porozumienie odnośnie realizacji płatności. Wynika to z faktu, że transakcja odbywa się bez udziału banków pośredniczących. Przelew SEPA jest realizowany tylko w opcji kosztowej SHA. Nie ma możliwości decydowania o sposobie ponoszenia kosztów. Nadawca pokrywa prowizję nałożoną przez swój bank, a odbiorca prowizję ze strony swojego banku.

Prowizja to nie wszystko.

Do przelewu z konta nieprowadzonego w euro należy doliczyć koszty spreadu bankowego wynikającego z przewalutowania środków. Przelewy SEPA nie są realizowane ekspresowo. Czas realizacji wynosi D+1, czyli odbiorca otrzymuje pieniądze następnego dnia roboczego. Opcją droższą są przelewy SWIFT. Dokonywane w dowolnej walucie obcej są najpowszechniejsze. W tym przypadku opłata zależy od opcji kosztowej.

Warto zapoznać się z tabelą opłat i prowizji, aby dowiedzieć się, ile będzie kosztowało zlecenie takiego przelewu. Poza prowizją i poza spreadem do kosztów należy doliczyć te wynikające z udziału banków pośredniczących. Atutem przelewów SWIFT jest możliwość natychmiastowego przekazania środków, za co trzeba jednak dodatkowo zapłacić. Standardem jest termin D+3, co oznacza, że przelew dotrze do odbiorcy dopiero trzeciego dnia po jego zleceniu.  

Minimalny koszt, jeśli chodzi o przelewy zagraniczne SWIFT, to 20-30 zł. Ten maksymalny z kolei sięgać może nawet 250 zł. Przelew SEPA jest tańszy, w kilku bankach bezpłatny. Zlecając przelew w banku, trzeba wybrać właściwą opcję. Trzeba na to zwrócić uwagę, zwłaszcza jeśli istnieje możliwość wyboru tej tańszej z uwagi na chęć przekazania środków pieniężnych w euro do banku działającego w obszarze SEPA.

Sposoby na tanie transfery walut

Obecnie możliwe są darmowe transfery walut, które realizowane są ekspresowo. Warto się nimi zainteresować nie tylko wtedy, gdy przelewana kwota nie jest wielka i koszty bankowe pochłaniają znaczną jej część. Alternatywą dla tradycyjnych przelewów zagranicznych zlecanych bezpośrednio z bankowego konta są transfery walutoweoferowane w szczególności poprzez firmy oferujące transfery pieniężne i kantory internetowe. Za ich pośrednictwem można nie tylko wymieniać waluty. Okazuje się, że możliwe są przelewy do niemal każdego zakątka na świecie.

Szybko rosnącą popularnością cieszy się serwis TransferGo, oferujący obsługę 22 walut.   Przesyłanie pieniędzy online może być zarazem tanie, jak i bezpieczne. Będzie tak na pewno w przypadku skorzystania z licencjonowanej instytucji płatniczej. Te w Polsce nadzoruje Komisja Nadzoru Finansowego. Podmioty oferujące transfery walut online podlegają regulacjom prawnym, często również tym w innych krajach.    Internetowe transfery przez e-kantory to opcja dla klientów indywidualnych oraz biznesowych. Jest szczególnie korzystna dla przedsiębiorców, którzy prowadzą transakcje z zagranicznymi kontrahentami i regularnie przesyłają pieniądze na konto w obcej walucie.

  Za pomocą internetowego transferu walutowego można przekazać środki w dowolnej wysokości i w różnych walutach, nawet w tym mniej popularnych. To rozwiązanie, które ucieszy każdego, komu zależy na czasie. Istnieją operatorzy oferujący przekazanie środków do odbiorcy w tym samym dniu, a nawet w ciągu 30 minut. Choć szybszy transfer wiąże się zwykle z większymi opłatami, mogą być one i tak ostatecznie niższe niż te bankowe.  Co istotne, internetowe transfery walut są dostępne bez względu na dzień tygodnia i porę dnia. 


Przeczytaj również:
Kredyt czy pożyczka w euro? Rozwiązania dla zarabiających w obcej walucie.


Jak przebiega przelewanie środków pieniężnych za pośrednictwem podmiotów oferujących transfery walut online?

Zasada działania różnych internetowych operatorów transferów walutowych jest podobna. Nie mam tutaj opłat bankowych. Środki pieniężne w żadnym momencie nie przekraczają formalnie granicy. Konieczna jest wpłata od osoby zlecającej przelew na konto operatora. Po zaksięgowaniu przelewu kantor przekazuje środki w odpowiedniej walucie na konto wskazanego odbiorcy.

Warto sprawdzić poprawność tych danych, aby przelew mógł trafić do właściwej osoby bez przeszkód.    Widać zatem, że cała procedura jest mniej złożona od tej, z jaką mamy do czynienia w bankach. Nadawca jeszcze przed zleceniem przelewu otrzymuje informację o kosztach. Nie ma ukrytych opłat. Wyspecjalizowane w transferach walutowych firmy często proponują pierwszy transfer za darmo lub dodatkowe środki do tzw. portfela walutowego za polecenie usług kantoru. Dbają o to, aby ostateczna cena była konkurencyjna względem przelewów międzynarodowych za pośrednictwem usług bankowych.

Oferty na tanie transfery walut są dostępne w rankingach, które gromadzą najlepszych operatorów oferujących takie usługi. Dzięki nim można skorzystać z tych bezpiecznych.

4.4/5 - (32 votes)

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.