Jakie konsekwencje mogą się pojawić, gdy nie spłacamy pożyczki w terminie?

Jakie konsekwencje mogą się pojawić, gdy nie spłacamy pożyczki w terminie?

Pożyczki online nikogo już nie dziwią – większość z nas zaciąga kredyty, by sfinansować konkretny cel, np. zakup mieszkania, samochodu, czy wakacyjny wyjazd. Jako że o takie usługi na obecnym rynku nie jest trudno. Banki i instytucje finansowe prześcigają się w staraniach o zainteresowanie klienta. I o ile wszystko jest dopasowane tak, by klient jak najszybciej skorzystał z oferty, tak potem nierzadko pojawiają się różne trudności w uregulowaniu należności, a to niesie za sobą daleko idące przykre konsekwencje. Co może grozić klientowi za niespłacanie pożyczki w terminie i jak się od tego uchronić?

Czytanie umowy i zadawanie pytań

Wzięcie pożyczki obecnie jest niezwykle proste – w wielu przypadkach wystarczy mieć dostęp do komputera i Internetu. Po czym wypełnić prosty formularz, i odznaczyć dokumenty jako „przeczytane”. Jest to najczęstszy błąd jaki popełniają klienci. Jako, że nie zapoznają się nawet zbyt dokładnie z treścią umowy, na którą, nota bene, się godzą. By świadomie zarządzać własnymi finansami i podejmować pożyczkę, która jest poważnym zobowiązaniem, należy dokładnie przeczytać zarówno umowę jak i wszystkie załączniki. Jest to kluczowe do tego by wiedzieć, na co się godzimy w momencie podjęcia zadłużenia.


Przeczytaj również:
➡ Co z pożyczką po śmierci?
➡ Od czego zależy rata pożyczki?


Co, jeśli nie spłacimy w terminie?

Spóźnienie ze spłatą pożyczki w wyznaczonych terminach może powodować szereg poważnych konsekwencji, które bardzo boleśnie odczujemy w naszym portfelu. Szczególnie, że parabanki czy instytucje finansowe oferując tzw. „chwilówki”, jednocześnie bardzo wysoko oprocentowują swoje usługi, jako że ponoszą duże ryzyko finansowe. Wówczas, po krótkim terminie, bo maksymalnie po kilku miesiącach, w wyznaczonym terminie należy uiścić kwotę zgodnie z umową. W przeciwnym razie można sobie narobić dużych kłopotów finansowych. Finalnie do kwoty pożyczki jaką należy oddać, dodawane są nierzadko kilkuset procentowe odsetki, czyli nawet więcej, niż początkowo wynosiło zadłużenie. Takie problemy dotykają najczęściej ludzi, którzy źle oceniają swoją zdolność kredytową, a przede wszystkim możliwości.

Kiedy po dwóch czy trzech miesiącach przychodzi pora na spłatę kilku tysięcy złotych zadłużenia, a dochód miesięczny wynosi np. 2000 zł, wówczas pojawia się panika i pożyczanie kolejnych pieniędzy na uregulowanie należności. Wówczas bardzo łatwo jest wpaść w duże problemy finansowe i błędne koło długów, z którego trudno wyjść. Stąd tak ważne jest to, by dokładnie znać warunki swojego zadłużenia i możliwe konsekwencje niewywiązania się z niego.

Co w przypadku dużych pożyczek?

W przypadku większych kwot zadłużenia sprawa nieco się komplikuje. W razie np. pożyczek hipotecznych, niespłacanie pożyczki w terminie grozi nawet odebraniem domu czy mieszkania przez bank i oddanie go na licytację w celu odzyskania pieniędzy. Jest to zatem bardzo niekorzystna sytuacja, w której z pewnością nikt nie chciałby się znaleźć. Warto zatem zdawać sobie sprawę z odpowiedzialności za terminowe regulowanie rat. Aby uniknąć przykrych niespodzianek, na które godzimy się wraz z umową.

Podziel się swoją opinią i zostaw komentarz ...

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *