Od czego zależy rata pożyczki?

Weź pożyczkę
Od czego zależy rata pożyczki?

Pożyczki cieszą się dużą popularnością w naszym kraju. Jest to wygodny sposób na podreperowanie swojego budżetu. Jeden z rodzajów pożyczek to pożyczka na raty – pożyczkobiorcy wskazują, że ich główną zaletą jest fakt rozłożenia spłaty w czasie. Z reguły klienci sami ustalają wysokość pożyczek oraz okres spłaty. Jest to bardzo elastyczny typ pożyczki, dzięki któremu można dopasować ją do swoich własnych potrzeb oraz oczekiwań. W poniższym artykule odpowiadamy na pytanie od czego zależy rata pożyczki. Zapraszamy serdecznie do wnikliwej lektury!

Od czego zależy rata pożyczki – najważniejsze informacje

Rata pożyczki zależy od tego, na jaką kwotę opiewa dana pożyczka oraz jaki jest okres jej spłaty. Im większa jest kwota pożyczki, tym większa będzie oczywiście rata pożyczki. Im dłuższy okres, tym niższa rata. To oczywiste. Warto jednak wiedzieć o tym, że nie są to jedyne składowe raty pożyczkowej. Gdy decydujemy się na wzięcie pożyczki, musimy również liczyć się z poniesieniem innych kosztów odsetkowych. Czym są koszty odsetkowe? Na takie koszty składają się wszystkie opłaty, jakie muszą ponieść pożyczkobiorcy, gdy zaciągają jakąkolwiek pożyczkę online.

Wysokość kosztów odsetkowych uzależniona jest od polityki firmy – w przypadku poszczególnych firm ich wysokości mogą się różnić znacząco zakresem oraz rodzajem. W większości przypadków jest to prowizja oraz oprocentowanie. Czasami jednak można spotkać się również a opłatami wstępnymi oraz opłatami administracyjnymi.

Wysokość prowizji – od czego zależy?

Rata pożyczki uzależniona jest w dużej mierze od wysokości prowizji. Każda firma w określaniu wysokości prowizji stosuje swoją własną politykę finansową. Bierze również pod uwagę panujące trendy na rynku pożyczkowym. W tej chwili zauważalny jest ogólny trend zmniejszania opłat prowizyjnych, co z pewnością zadowala wszystkich pożyczkobiorców. Większość firm musi podążać za tym trendem, jeśli chce posiadać duże grono klientów.

Warto również wiedzieć o tym, że wszystkich pożyczkobiorców chroni ustawa antylichwiarska uchwalona w 2016 roku – na jej mocy maksymalna wysokość kosztów pożyczki nie może być większa niż 25% kwoty kapitałowej oraz 30% powstałych kosztów w skali roku. Wiele firm stosuje liczne promocje, w ramach których można uzyskać nawet pożyczki za darmo – z reguły te promocje dotyczą osób, które po raz pierwszy korzystają z usług danej firmy. Dotyczy to najczęściej chwilówek, jednak w chwili obecnej zauważa się również coraz większą ilość promocji także w przypadku pożyczek ratalnych.

Niskie raty to coś dobrego dla klienta?

Zdecydowana większość pożyczkobiorców podczas wybierania oferty firmy pożyczkowej największą uwagę zwraca na wysokość miesięcznej raty. Nie ma się co dziwić – im mniejsza rata, tym łatwiej jest spiąć domowy budżet. Trzeba jednak pamiętać o tym, iż wraz ze wzrostem okresu spłaty rosną całkowite koszty pożyczki. Dlatego też odradzamy wybieranie pożyczek z bardzo długim okresem spłaty, ponieważ przyjdzie nam za nią zapłacić o wiele więcej.

One Comment
Podziel się swoją opinią i zostaw komentarz ...

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *