Pożyczka na fotowoltaikę

Weź pożyczkę
Pożyczka na fotowoltaikę

Posiadanie instalacji fotowoltaicznej to sposób na to, aby generować oszczędności i uniezależnić się od rosnących cen energii elektrycznej, samodzielnie ją produkując. Specjaliści przewidują, że od 2025 roku fotowoltaika będzie najtańszym źródłem energii.1 Koszt paneli fotowoltaicznych oraz niezbędnego osprzętu nie jest jednak niski. Na ten cel można jednak uzyskać finansowanie na preferencyjnych warunkach. Gdzie dostępna jest pożyczka na fotowoltaikę i czy takie przedsięwzięcie dzięki niej będzie opłacalne? Czy bycie prosumentem się opłaca?

Pożyczka na fotowoltaikę jako jeden ze sposobów finansowania instalacji fotowoltaicznych

Inwestycje w fotowoltaikę stały się bardzo popularne, raz z racji oszczędności, dwa z racji rosnącej świadomości ekologicznej społeczeństw. Przekonali się do nich również Polacy. W 2019 roku ponad 50 tys. rodaków produkowało energię na własne potrzeby, a liczba ta ciągle rośnie. Zwłaszcza że pojawiły się atrakcyjne formy finansowania, pozwalające bez trudu zrealizować nawet kosztowny projekt. Do najważniejszych należą:

  • pożyczki i kredyty,
  • dotacje,
  • leasing na fotowoltaikę.

Koszt zakupu i montażu fotowoltaiki można zmniejszyć poprzez dotacje proponowane jako rządowe wsparcie. 23 lipca 2019 roku ruszył program pn. Mój prąd z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Osoby, które przeprowadziły inwestycję nie wcześniej niż w dniu ogłoszenia programu, mogą uzyskać częściowy zwrot za nią do 5000 zł. Wniosek można złożyć do 18 grudnia 2020 roku.

To rozwiązanie wyłącznie dla osób fizycznych. Warunek dodatkowy określa moc instalacji. Ma mieścić się w przedziale od 2 do 10 kW. Od 2018 roku działa równolegle Program Czyste Powietrze. To okazja, aby sfinansować również większe instalacje, do 40 kW. W tym przypadku to jednak nie jest to zwrot, a pożyczka na fotowoltaikę. Maksymalna jej wysokość obliczana jest na podstawie dochodów gospodarstwa domowego i nie może przekroczyć 53 tys. zł. Nie każdy przebrnie przez formalności, terminy i obostrzenia programów rządowych.

Osoby, które nie kwalifikują się do rządowego wsparcia, mogą sięgnąć do oferty banków i innych podmiotów pożyczkowych. Żeby pożyczka na fotowoltaikę była interesującą formą finansowania, pożyczkodawcy proponują ją z niskim oprocentowaniem. To także zachęta do korzystania z odnawialnych źródeł energii. Trzeba uważać na kusząco brzmiące oferty pożyczki od instalatorów. Zwykle reklamowane jako darmowa pożyczka na fotowoltaikę mogą zawierać ukryte koszty. Ze zwykłej pożyczki mogą skorzystać nie tylko osoby fizyczne, ale także te, które prowadzą działalność. Warto przeczytać umowę, aby ostatecznie zawrzeć tę z dogodnymi warunkami i instytucją godną zaufania.

Najbezpieczniejsze są oczywiście bankowe kredyty. Te na fotowoltaikę udzielane są zwykle w kwocie nieprzekraczającej 75 tys. zł i do 100% wartości inwestycji. Są dostępne w bankach, a także oferowane poprzez dostawców energii. Kredyt i pożyczka online to rozwiązania korzystniejsze niż rządowe sposoby finansowania, ponieważ charakteryzują się mniejszym zakresem formalności i szybką wypłatą środków. Najbardziej wygodna jest pozabankowa pożyczka na fotowoltaikę online. Pożyczkodawcy pozabankowi proponują zwykle nieco mniejszą kwotę do pożyczenia, bo do 20 tys. zł, jednak wystarcza ona w zupełności na sfinansowanie niewielkiej inwestycji w domu jednorodzinnym. Zarówno kredyt, jak i pożyczkę można zaciągnąć na kilka lat, nawet 10, aby rata była optymalna dla budżetu.

Osoby bez wkładu własnego w fotowoltaikę mają do wyboru jeszcze leasing. W Polsce działa już 5 firm leasingowych zajmujących się finansowaniem instalacji fotowoltaicznych.2

W jaki sposób przyznawana jest pożyczka na fotowoltaikę i kredyt?

Pożyczka pozabankowa na 12 miesięcy wyróżnia się najprostszymi procedurami. Wniosek można przesłać online i najczęściej wystarczy dowód osobisty. W tym przypadku pożyczkodawca nie wymaga skomplikowanych wyliczeń opłacalności inwestycji.

Natomiast kredyt na fotowoltaikę może wymagać pełnego kosztorysu prac. Każdy podmiot udzielający finansowania dokona weryfikacji wnioskodawcy. Instytucje finansowe wiedzą, że fotowoltaika jest pewną inwestycją, dlatego proponują korzystne zasady.

Ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna?

Ceny inwestycji w odnawialne źródła energii w ostatnich latach przestały zniechęcać, między innymi z uwagi na zniesienie antydumpingowych ceł na panele słoneczne z Chin.3 Zawsze są one uzależnione od takich czynników jak rozmiar, rodzaj, sposób montażu (dachowy lub na gruncie), jakość komponentów, a także sposobu finansowania. Indywidualna wycena przedsięwzięcia pozwoli dokładnie oszacować koszt fotowoltaiki, a przede wszystkim zysk, czyli kiedy zacznie się zwracać. W 2020 roku za każdy 1kWp instalacji dobrej klasy, który wyprodukuje rocznie ok. 1000 kWh energii, trzeba zapłacić średnio od 4 do 6 tys. zł. Koszty jednostkowe spadają wraz ze wzrostem mocy zainstalowanej początkowo.4 Warto sprawdzić ranking paneli fotowoltaicznych, aby poznać te dobre, a tanie. Instalator powinien przedstawić ofertę wraz z symulacją czasu zwrotu inwestycji.

Na ogół fotowoltaika zwraca się w 7-9 lat. Może być to jednak dłużej, jeśli na wydatki posłuży pożyczka na fotowoltaikę. Jednak nawet w tym przypadku przedsięwzięcie jest opłacalne, biorąc pod uwagę darmowe korzystanie z prądu. 

Jak jeszcze oszczędzić na inwestycji w panele słoneczne?

Warto skorzystać z istniejącej od 2019 roku ulgi podatkowej. Odliczeniom od podatku podlegają koszty paneli, konstrukcji, inwertera i robocizny. Maksymalnie można odliczyć 53 tys. zł. Co ważne, tę pulę można rozdzielić na sześć kolejnych zeznań rocznych. Zyskując zwrot PIT na fotowoltaikę, prosument w prosty sposób przyspiesza zwrot inwestycji. 

1. Badanie ogniw fotowoltaicznych:  https://www.fuw.edu.pl/tl_files/outreach/UMW/ogniwa.pdf 
2. https://globenergia.pl/leasing-sposob-na-finansowanie-fotowoltaiki-rodzaje-i-roznice/
3. https://wysokienapiecie.pl/17282-polacy-ruszyli-po-tansze-rachunki-za-prad-slonce-bije-rekordy/
4. https://globenergia.pl/ile-kosztuje-instalacja-fotowoltaiczna/

4.8/5 - (24 votes)

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.