Pożyczki dla osób bez umowy o pracę

Weź pożyczkę
Pożyczki dla osób bez umowy o pracę

W obecnych realiach Polacy utrzymują się z różnych dochodów. Badania pokazują, że tylko 57% Polaków jest zatrudnionych na umowę o pracę na czas nieokreślony. Jak wiadomo ta forma umowy pozwala na zaciągnięcie kredytu bankowego. W przypadku uzyskiwania dochodów z innych form pracy zarobkowej lub innego źródła z uzyskaniem kredytu może pojawić się problem. Gdzie szukać pożyczki bez stabilnego zatrudnienia? Czy takie osoby mają zdolność kredytową?

Zdolność kredytowa a pożyczki bez umowy o pracę

Polska powoli przestaje być krajem umów śmieciowych, ale te nadal są podstawą zatrudnienia milionów Polaków. Na umowę zlecenie pracuje 9% zatrudnionych. Według ostatnich doniesień Państwowej Inspekcji Pracy nieudokumentowane zatrudnienie dotyczy niespełna 3 tys. Polaków, a to tylko ujawnione przypadki. Tymczasem wymagania względem kredytobiorców rosną z uwagi na dyrektywy unijne. Ostatnio szerokim echem odbiły się zapisy Rekomendacji T, które przełożyły się na ograniczenie liberalnego podejścia instytucji bankowych w udzielaniu kredytów. Nie każdy posiada zdolność kredytową, by otrzymać kredyt w banku. W przypadku chwilówki instytucja finansowa również musi ocenić ryzyko związane z pożyczeniem pieniędzy. Wpływa na nią w szczególności:

  • wysokość uzyskiwanych dochodów,
  • miesięczny koszt utrzymania,
  • obecne zadłużenie, czyli wysokość zobowiązań.

Dla banku istotne jest źródło dochodu i najłatwiej uzyskać kredyt pracując na umowę o pracę. Rzadziej spotykane są kredyty w przypadku umowy zlecenie. Czas trwania takiej umowy może być krótszy niż okres spłaty kredytu. Wówczas łatwiej uzyskać zdolność kalkulowaną przez firmy pożyczkowe. Pozabankowa pożyczka bez umowy o pracę to alternatywa dla kredytów.

Dochody akceptowane przez pożyczkodawców przy pożyczce bez umowy o pracę!

Nie każdy może pochwalić się zaświadczeniem o zatrudnieniu w formie stałym. Podstawą utrzymania wielu Polaków są przychody nieudokumentowane lub wypłacane z innego tytułu niż świadczenie pracy. Na rynku pozabankowym pożyczka bez stałych przychodów nikogo już nie dziwi. Takie pożyczki krótkoterminowe są udzielane na stosunkowo niewielkie kwoty. W takim przypadku ryzyko pożyczania pieniędzy nie jest tak duże jak w przypadku kredytów. W związku z tym różne firmy pożyczkowe mogą akceptować dochody:

  • z umowy zlecenie,
  • z umowy o dzieło,
  • ze świadczeń emerytalnych i rentowych,
  • z alimentów,
  • uzyskiwanych na podstawie samozatrudnienia,
  • a nawet ze świadczenia 500 plus.

Takie niestandardowe źródła dochodów pozwalają na ubieganie się o pożyczkę. Nie mniej jednak pożyczkobiorca powinien mieć świadomość, że taka pożyczka bez umowy o pracę, bez stałych przychodów, może wiązać się z zagrożeniami. Dobrze więc przygotować się na wypadek utraty dochodów, by móc terminowo uregulować zobowiązanie.

Jakie zagrożenia niosą za sobą pożyczki dla osób bez umowy o pracę

Umowa o pracę bezsprzecznie daje poczucie stabilności finansowej. Inne formy umów takiej stabilności nie dają i istnieje ryzyko utraty płynności finansowej w domowym budżecie. Oferowana przez firmy pożyczkowe pożyczka bez umowy o pracę musi zostać dopasowana do możliwości finansowych pożyczkobiorcy. W innym przypadku istnieje ryzyko zadłużenia. Dużym ukłonem pożyczkodawców z sektora pozabankowego w stronę konsumentów jest brak konieczności przedkładania zaświadczenia o dochodach. Nie jest to równoznaczne z tym, że można oszukać pożyczkodawcę. Wniosek pożyczkowy zawiera część, która stanowi oświadczenie pożyczkobiorcy o swojej sytuacji finansowej. Jeśli firma pożyczkowa nabierze podejrzeń co do prawdziwości danych, może wymagać formalnego zaświadczenia z zakładu pracy lub instytucji wypłacających świadczenia. Ostatecznie jednak pożyczka bez dochodu dobrze dopasowana do potrzeb pożyczkobiorcy nie powinna być źródłem kłopotów i może stanowić wyjście w trudnej sytuacji. W razie kłopotów z jej spłatą można podjąć zatrudnienie i szybko uregulować dług.

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *