Przedłużenie terminu spłaty pożyczki - na czym polega?

Przedłużenie terminu spłaty pożyczki - na czym polega?

Oferta dzisiejszych firm pożyczkowych coraz częściej zawiera różnego rodzaju opcje dodatkowe. Zadaniem takich opcji jest dopasowanie struktury produktów pożyczkowych do potrzeb oraz preferencji klientów. Jedno z takich rozwiązań stanowi przedłużenie terminu spłaty pożyczki. Niektóre firmy udostępniają w swoich ofertach możliwość wydłużenia okresu trwania umowy o określony czas dodatkowy.

Warto jednak zdawać sobie sprawę, że opcja przedłużenia pożyczki stanowi rozwiązanie o swojej własnej specyfice, którą z pewnością warto znać.

Czym jest przedłużenie terminu spłaty pożyczki?

Jak sama nazwa wskazuje, przedłużenie terminu spłaty pożyczki oznacza po prostu wydłużenie okresu trwania umowy o pożyczkę. Co do zasady, maksymalny dostępny okres przedłużenia umowy będzie wynosił równowartość okresu trwania umowy podstawowej. Oznacza to, że jeżeli bazowa umowa określa czas spłaty na 30 dni. Najpewniej będziemy mogli przedłużyć pożyczkę maksymalnie o kolejne 30 dni.

Oczywiście, nie jest to reguła żelazna, ponieważ instytucje pożyczkowe niekiedy prowadzą bardziej elastyczną politykę w tym zakresie.

Warto również zdawać sobie sprawę z czterech istotnych kwestii, a mianowicie:

  • Możliwość przedłużenia pożyczki nie jest prawem pożyczkobiorcy. Jest to opcja dodatkowa, którą instytucja pożyczkowa może zawrzeć w swojej ofercie, jednak nie jest to jej obowiązek wynikający z przepisów prawa. Oznacza to, że o przedłużenie umowy pożyczki będziemy mogli starać się przeważnie tylko wtedy, jeśli dany pożyczkodawca udostępnia taką możliwość.
  • Przedłużenie pożyczki wiąże się z dodatkowym kosztem. Chcąc przedłużyć okres trwania pożyczki, będziemy musieli uiścić jednorazową prowizję będącą opłatą za przedłużenie. W ogromnej większości wypadków wysokość prowizji będzie zależeć od okresu przedłużenia. Im dłuższy „dodatkowy” czas trwania pożyczki, tym wyższa kwota prowizji za przedłużenie.
  • O przedłużenie możemy wnioskować tylko przed upływem podstawowego terminu spłaty pożyczki. Jeżeli termin uiszczenia opłaty za nasze pożyczki przypada na przykład na 20 listopada, o przedłużenie pożyczki możemy wnioskować jedynie przed upływem tego terminu. To jednak jeszcze nie wszystko. Warto dokładnie czytać regulaminy, prospekty informacyjne oraz dokumenty ramowej umowy pożyczki. Czasami pożyczkodawca zastrzega bowiem, że wniosek o przedłużenie pożyczki może zostać złożony przez klienta np. na co najmniej 7 dni przed upływem podstawowego okresu spłaty.
  • Firma pożyczkowa nie musi zaakceptować wniosku o przedłużenie pożyczki. Jak już wspominano, przedłużenie terminu spłaty pożyczki nie jest prawem klienta, lecz opcją dodatkową udostępnianą przez instytucję pożyczkowa. Ma to również ten skutek, że pożyczkodawca może odmówić nam przedłużenia umowy nawet jeżeli taka opcja jest dostępna w ofercie danej firmy.

Przeczytaj również:

➡ Pożyczka na 500+ – jak ją otrzymać?
➡ Jak napisać pismo do firmy windykacyjnej o przedawnieniu długu?


Warto również zdawać sobie sprawę z faktu, że prowizja za przedłużenie pożyczki nie wchodzi w skład RRSO. Oznacza to, że opcję przedłużenia pożyczki będziemy musieli zapłacić również w przypadku promocyjnych pożyczek z RRSO wynoszącym 0%. Co jednak również ważne, skorzystanie z opcji przedłużenia pożyczki nie zmienia pozostałych warunków zobowiązania. Jedyną dodatkową opłatą, jaką będziemy musieli ponieść będzie właśnie prowizja za przedłużenie umowy, o ile rzecz jasna spłacimy pożyczkę w terminie.

Przedłużenie terminu spłaty pożyczki a refinansowanie pożyczki

W obiegowym mniemaniu przedłużenie terminu spłaty pożyczki bardzo często utożsamiane z refinansowaniem. Rzeczywistość jest jednak inna. W przypadku przedłużenia umowy pożyczkowej otrzymujemy od pożyczkodawcy po prostu dodatkowy czas na spłatę zobowiązanie. Refinansowanie wiąże się natomiast z zaciągnięciem nowej pożyczki, tj. tak zwanej pożyczki refinansującej.

Pożyczka refinansująca przeważnie nie jest udzielana przez samego pożyczkodawcę, lecz przez podmiot z nim współpracujący. Dla pożyczkobiorcy oznacza to, że warunki pożyczki refinansującej mogą znacząco różnić się od warunków już posiadanego zobowiązania.

Podziel się swoją opinią i zostaw komentarz ...

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *