Ubezpieczenie pożyczki - czy to się opłaca?

Ubezpieczenie pożyczki - czy to się opłaca?

W niektórych przypadkach kredyty oraz pożyczki objęte są obowiązkowym ubezpieczeniem. Czasami jednak zdarza się, że banki i instytucje parabankowe oferują nam szereg dobrowolnych ubezpieczeń. Czy w sytuacji, gdy możemy, a nie musimy kupować polisy, powinniśmy zakupić ubezpieczenie pożyczki? Odpowiedź na to pytanie zamieszczamy w niniejszym artykule. Zapraszamy serdecznie do wnikliwej lektury!

Czy warto ubezpieczać pożyczki? 

Ubezpieczenie pożyczki oraz kredytów to stosunkowo nowa oferta w bankach oraz instytucjach pożyczkowych. Początkowo stosowano je w przypadku kredytów opiewających na dość duże sumy, między innymi kredytów mieszkaniowych. W chwili obecnej spotykamy je też jako opcja do innych ofert – mowa tutaj między innymi o pożyczkach gotówkowych, chwilówkach przez internet oraz kredytach na samochód. W tym artykule skupmy się na pożyczkach, w których zakup ubezpieczenia nie jest wymagany, a pożyczkodawca zachęca nas do ich zakupienia. 

Co dokładnie zostanie ubezpieczone? 

Dla banków oraz parabanków polisa ubezpieczeniowa pożyczki gotówkowej to specjalny typ zabezpieczenia. W takim przypadku zasada jest bardzo podobna jak to ma miejsce w ubezpieczeniach na życie bądź samochodowych. Jeśli stanie się coś niedobrego, ubezpieczyciel jest zobowiązany do poniesienia wszystkich powstałych kosztów. Co jednak może spowodować, że wypłaci on te pieniądze oraz jaka będzie ich ostateczna suma? 

Ubezpieczenie pożyczek gotówkowych dotyczy przede wszystkim takich sytuacji, gdy pożyczkobiorcy nie będą w stanie samodzielnie spłacić wszystkich swoich zobowiązań. Pieniądze wypłaca się w przypadku śmierci pożyczkobiorcy, gdy straci on zdrowie oraz doda znacznego urazu bądź w przypadku gdy zwolniony z pracy. Warto oczywiście wiedzieć o tym, że nie wszystkie polisy ubezpieczeniowe dadzą nam taką ochronę. Z tego względu warto zapoznać się z OWU. OWU to ogólne warunki ubezpieczenia. To właśnie w tym dokumencie otrzymamy informację odnośnie tego, co możemy zyskać dzięki polisie ubezpieczeniowej pożyczki. 


Przeczytaj również:
➡ Umorzenie części długu – poradnik
➡ Pożyczki bez przelewania grosza – jak to działa?


Kruczki w umowie pożyczkowej – musisz na nie uważać! 

Niestety, często zdarza się tak, że w umowie mogą być zawarte rozmaite kruczki. Dotyczy to zarówno umów pożyczkowych oraz kredytowych. Dla przykładu: zabezpieczenie dotyczące zwolnienia z pracy może na przykład dotyczyć wyłącznie takiej sytuacji, gdy pożyczkobiorca zostanie zwolniony przez pracodawcę, a nie zwolni się samodzielnie na własne życzenie. W takiej sytuacji może dojść do ograniczenia wypłaty świadczenia – na przykład ubezpieczyciel tylko przez kilka miesięcy będzie pokrywał za nas raty. 

Kolejnym często stosowanym kruczkiem w umowie jest ten związany z wypłatą odszkodowania w sytuacji, gdy dojdzie do choroby lub utraty zdrowia. Ilość chorób, która dotyczy wypłaty świadczenia, zwykle jest bardzo krótka. Możemy znaleźć na niej nowotwory, zawały serca czy udar mózgu. W sytuacji, gdy dojdzie do śmierci pożyczkobiorcy krótko po wzięciu pożyczki, ubezpieczyciele często kwestionują przekazanie środków osobie pożyczającej pieniądze.

Podziel się swoją opinią i zostaw komentarz ...

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *