Pierwsza pożyczka za darmo: najważniejsze informacje

Pierwsza pożyczka za darmo: najważniejsze informacje

W ofertach polskich instytucji pożyczkowych coraz częściej można spotkać takie rozwiązania, jak pierwsza pożyczka za darmo. Nierzadko klienci, przede wszystkim ci którzy nie korzystali wcześniej z usług sektora pozabankowego, podchodzą do tego rodzaju rozwiązań z dużą nieufnością. W końcu, chociażby w odniesieniu do banków coś takiego, jak darmowy kredyt nie tylko nie występuje ale wydaje się wręcz całkowicie nierealne.

Warto jednak mieć świadomość, że instytucje pożyczkowe działają według innego modelu biznesowego, niż banki. Co więcej, obroty oraz zyski firm z tego sektora z każdym rokiem stają się coraz większe, co pozwala instytucjom pożyczkowym na oferowanie swoim klientom takich rozwiązań, na które na przykład instytucje bankowe po prostu nie mogłyby sobie pozwolić ze względów czysto ekonomicznych.

Co więc przede wszystkim warto wiedzieć na temat takich usług, jak pierwsza pożyczka za darmo? Przyjrzyjmy się tej kwestii nieco dokładniej i postarajmy się udzielić odpowiedzi na to pytanie.

Pierwsza pożyczka za darmo jako element promocyjny pożyczkodawców

Przede wszystkim należy wyraźnie zaznaczyć, że takie rozwiązania, jak darmowa chwilówka zawsze stanowią element oferty promocyjnej instytucji pożyczkowych, a nie element oferty podstawowej. Co ten fakt oznacza z perspektywy klienta? Jak doskonale wiadomo, każda promocja posiada pewien regulamin, który określa między innymi warunki skorzystania z promocji. W oczywisty sposób, odnosi się to również do darmowych pożyczek oferowanych przez instytucje pożyczkowe.


Kiedy korzystamy z takiej opcji, jak pierwsza pożyczka za darmo, zawsze bierzemy udział w promocji. Oznacza to, że w przypadku naruszenia regulaminu owej promocji, promocyjne warunki mogą przestać nas obowiązywać. W internecie można spotkać sporo wpisów osób, którzy skorzystali z możliwości zaciągnięcia pierwszej pożyczki przy RRSO wynoszącym 0%, następnie nie dokonali spłaty zobowiązania w terminie i są mocno zdziwieni, że instytucja pożyczkowa zażądała od nich spłaty pożyczki już nie na warunkach promocyjnych, lecz według standardowej tabeli kosztów. Wyjaśnijmy więc, że regulamin takich rozwiązań, jak pierwsza pożyczka za darmo zawsze zawiera informację, że warunkiem skorzystania z promocji jest terminowa spłata pożyczki. W innym wypadku, promocyjne warunki automatycznie przestają nas obowiązywać.


Przeczytaj również:
Dlaczego warto zaciągać pożyczki ratalne online bez zaświadczeń?
Pożyczka pod zastaw nieruchomości – jak ją uzyskać?


Czy pierwsza darmowa pożyczka naprawdę nic nie kosztuje?

To kolejna ważna kwestia, która interesuje wielu klientów. Odpowiedź na powyższe pytanie brzmi: tak. Pożyczka z RRSO wynoszącym 0% oznacza, że klient spłaca tylko i wyłącznie kwotę równą wysokości pożyczki(o ile rzecz jasna nie naruszy regulaminu promocji, na przykład poprzez brak terminowej spłaty). Jednocześnie warto zaznaczyć, że powyższa zasada odnosi się tylko do podmiotów, które posiadają status instytucji pożyczkowych.

Darmowe pożyczki można znaleźć również w ofertach tzw. parabanków. Czy w takim wypadku klient także może zakładać, że pożyczka nie będzie zawierać żadnych dodatkowych, ukrytych kosztów? Niestety, parabanki nie działają w taki sposób, jak instytucje pożyczkowe i de facto nie muszą stosować się do zapisów Ustawy o Kredycie Konsumenckim. Oznacza to, że pożyczanie w parabanku zawsze wiąże się z dużym ryzykiem, obojętnie czy jest to darmowa pożyczka czy jakakolwiek inna usługa pożyczkowa.

Podziel się swoją opinią i zostaw komentarz ...

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *