Pożyczka na PESEL - jak działają pożyczki na pesel?

Weź pożyczkę
Pożyczka na PESEL - jak działają pożyczki na pesel?

Pożyczka to doskonały sposób na spełnienie swoich potrzeb. Często zdarza się tak, że w wyniku niesprzyjających okoliczności musimy ponieść wiele wydatków na raz. Wówczas pożyczka jest idealnym rozwiązaniem, dzięki któremu zrealizujemy wszystkie niezbędne inwestycje. Warto wiedzieć, że w Polsce pożyczki mogą oferować zarówno banki, firmy prywatne jak i osoby fizyczne. W poniższym artykule opisujemy, czym są pożyczki na PESEL. Zapraszamy serdecznie do wnikliwej lektury!

Jak działa pożyczka na PESEL?

Jeśli bank odmawia nam udzielenia kredytu lub proponuje zbyt niskie kwoty, warto zdecydować się na pożyczkę online. W internecie istnieje ogromna ilość stron, na których poszczególne firmy ogłaszają się za pomocą haseł „pożyczka bez BIK„, „pożyczka na PESEL”, „pożyczka na 500+” itd. Tego typu usługi finansowe to niebezpieczna działalność, jeżeli nie będziemy w stanie zwrócić ich w odpowiednim terminie. W przypadku opóźnień w spłacie takich pożyczek czekają nas duże kłopoty finansowe.

Pożyczka na dowód to bardzo popularna forma pożyczki, jednak w ostatnim czasie jeszcze większym powodzeniem cieszą się pożyczki na PESEL. Eksperci nie rekomendują jednak korzystania z takiego rodzaju pomocy finansowej. Usługi tego typu zaliczane są do grona usług bardzo wysokiego ryzyka.

Czym jest PESEL?

Na podstawie PESEL możliwe jest zidentyfikowanie konkretnej osoby. To dlatego wymagany jest przez pożyczkodawców. Na podstawie tegoż numeru można dokonać weryfikacji danych. Przydzielanie numeru odbywa się zgodnie z przepisami ustawy o ewidencji ludności. Podstawą prawną w tym zakresie jest także Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych z 4.01.2012 r. Cyfry tworzące niepowtarzalny numer w Powszechnym Elektronicznym Systemie Ewidencji Ludności (PESEL) informują o:

  • dacie urodzenia,
  • numerze porządkowym,
  • płci,
  • liczbie kontrolnej.

Numer PESEL znajduje się na tylnej stronie dowodu osobistego.

Bezpieczny PESEL – alerty BIK

Ochrona danych jest bardzo istotna, dlatego w ostatnich latach pojawiło się wiele narzędzi, które tę ochronę zapewnia. Jednym z nich jest alert BIK. To usługa Biura Informacji Kredytowej skierowana do klientów indywidualnych. Służy zabezpieczeniu przed wyłudzeniem danych. BIK powiadamia osobę z aktywną usługą o tym, kto i kiedy będzie próbował zaciągnąć kredyt lub podpisać umowę np. na abonament komórkowy bądź dostawę gazu na jej dane. W przypadku podejrzenia wyłudzenia należy skontaktować się z BIK, a podmiot ten podejmie działania zmierzające do wyjaśnienia sprawy. Kradzież tożsamości jest zjawiskiem powszechnym, dlatego warto chronić dane. Usługa alerty BIK kosztuje 24 zł na rok lub 99 zł w pakiecie z możliwością sześciokrotnego sprawdzenia raportu o sobie. 

Jakie dane trzeba podać, wnioskując o pożyczkę na PESEL?

Numer PESEL to jeden z danych, który należy podać, wypełniając wniosek pożyczkowy. Firmy pożyczkowe ograniczają formalności do niezbędnego minimum, dlatego też konsument nie zostanie zapytany o szczegółowe informacje. Potrzebne są:

  • dane osobowe: imię i nazwisko,
  • dane kontaktowe: numer telefonu,
  • numer PESEL.

Do rejestracji konta w serwisie pożyczkowym wymagane jest podane adresu e-mail i ustalenie hasła dostępu. Ułatwi to obsługę pożyczki na PESEL. Pożyczkodawcy mogą wymagać uzupełnienia informacji o:

  • numer dowodu osobistego,
  • dane adresowe: adres zameldowania, adres do korespondencji, 
  • wysokość i źródło dochodu.

Przeczytaj także:
 Pożyczka z gwarantem – warto ją brać?
 Pożyczka hipoteczna – jak ją dostać?


Pożyczki na pesel – zalety

Jedyną zaletą, o jakiej można wspomnieć jest fakt, że są one udzielane w sposób natychmiastowy oraz opiewają na wyższe kwoty niż te oferowane przez banki czy firmy pożyczkowe. Dlatego też jeśli najważniejsze jest dla nas jak najszybsze odebranie dużej ilości gotówki, wówczas może nam się wydawać, że pożyczka na PESEL będzie najlepszym rozwiązaniem.

Uwaga – należy jednak mieć na uwadze, że tego rodzaju pożyczki to niebezpieczne rozwiązanie, przez które możemy mieć bardzo dużo kłopotów. Spłata takiej pożyczki może okazać się bardzo trudna – oprócz kwoty pożyczki będziemy musieli również uiścić opłatę za „wykonanie usługi dostarczenia pieniędzy”.

Czy warto brać pożyczkę na PESEL?

Podstawowym powodem, dla którego nie warto brać pożyczek na PESEL jest fakt, że warunki ich udzielania mogą być naprawdę bardzo trudne do spełnienia. Problemy ze spłatą rat mogą pojawić się naprawdę bardzo szybko. Pożyczka na PESEL to usługa finansowa charakteryzująca się niezwykle wysokim oprocentowaniem. Druga bardzo ważna kwestia jest taka, że pożyczkę należy oddać w bardzo szybkim terminie. A warto mieć na uwadze fakt, że jeśli bierzemy taką pożyczkę, to najpewniej będziemy musieli zwrócić dwa razy tyle co wzięliśmy.

Kolejnym problemem jest fakt, że numer PESEL to wrażliwa dana osobowa. Istnieje poważne ryzyko, że biorąc pożyczkę, nasz numer PESEL trafi w niepowołane ręce. Oznacza to, że na nasze dane osobowe mogą zostać zaciągnięte kolejne pożyczki, o których nawet nie będziemy mieli pojęcia. Dlatego też gorąco zachęcamy do tego, aby nie korzystać z pożyczek na PESEL – istnieje wiele innych rodzajów pożyczek, które charakteryzują się mniej rygorystycznymi warunkami spłat.

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *