Pożyczka to doskonały sposób na spełnienie swoich potrzeb. Często zdarza się tak, że w wyniku niesprzyjających okoliczności musimy ponieść wiele wydatków na raz. Wówczas pożyczka jest idealnym rozwiązaniem, dzięki któremu zrealizujemy wszystkie niezbędne inwestycje. Warto wiedzieć, że w Polsce pożyczki mogą oferować zarówno banki, firmy prywatne jak i osoby fizyczne. W poniższym artykule opisujemy, czym są pożyczki na PESEL. Zapraszamy serdecznie do wnikliwej lektury!
Jak działa pożyczka na PESEL?
Jeśli bank odmawia nam udzielenia kredytu lub proponuje zbyt niskie kwoty, warto zdecydować się na pożyczkę online. W internecie istnieje ogromna ilość stron, na których poszczególne firmy ogłaszają się za pomocą haseł „pożyczka bez BIK„, „pożyczka na PESEL”, „pożyczka na 500+” itd.
Tego typu usługi finansowe mogą być niezbyt przyjemnych doświadczeniem, jeżeli nie będziemy w stanie zwrócić pożyczonych środków w odpowiednim terminie. W przypadku opóźnień w spłacie takich pożyczek czekają nas duże kłopoty finansowe.
Pożyczka na dowód to bardzo popularna forma pożyczki, jednak w ostatnim czasie jeszcze większym powodzeniem cieszą się pożyczki na PESEL. Eksperci nie rekomendują jednak korzystania z takiego rodzaju pomocy finansowej. Usługi tego typu zaliczane są do grona usług bardzo wysokiego ryzyka.
Czym dokładnie jest PESEL?
Na podstawie PESEL możliwe jest zidentyfikowanie konkretnej osoby. To dlatego wymagany jest przez pożyczkodawców. Na podstawie tegoż numeru można dokonać weryfikacji danych. Przydzielanie numeru odbywa się zgodnie z przepisami ustawy o ewidencji ludności. Podstawą prawną w tym zakresie jest także Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych z 4.01.2012 r. Cyfry tworzące niepowtarzalny numer w Powszechnym Elektronicznym Systemie Ewidencji Ludności (PESEL) informują o:
- dacie urodzenia,
- numerze porządkowym,
- płci,
- liczbie kontrolnej.
Numer PESEL znajduje się na tylnej stronie dowodu osobistego.
Bezpieczny PESEL – alerty BIK
Ochrona danych jest bardzo istotna, dlatego w ostatnich latach pojawiło się wiele narzędzi, które tę ochronę zapewniają. Jednym z nich jest alert BIK. To usługa Biura Informacji Kredytowej skierowana do klientów indywidualnych. Służy zabezpieczeniu przed wyłudzeniem danych. BIK powiadamia osobę z aktywną usługą o tym, kto i kiedy będzie próbował zaciągnąć kredyt lub podpisać umowę np. na abonament komórkowy bądź dostawę gazu na jej dane.
W przypadku podejrzenia wyłudzenia należy skontaktować się z BIK, a podmiot ten podejmie działania zmierzające do wyjaśnienia sprawy. Kradzież tożsamości jest zjawiskiem powszechnym, dlatego warto chronić dane. Usługa alerty BIK kosztuje 24 zł na rok lub 99 zł w pakiecie z możliwością sześciokrotnego sprawdzenia raportu o sobie.
Bezpieczeństwo a pożyczka na PESEL
Jak już wspominaliśmy – pożyczki na PESEL mogą być często niezbyt bezpiecznym rozwiązaniem. Dlaczego? Ponieważ w naszym kraju nie ma legalnie działających instytucji pozabankowych, które udzielałyby finansowania tylko i wyłącznie po podaniu numeru PESEL.
Jeśli by tak było, dochodziłoby do tysięcy wyłudzeń dziennie. Wystarczyłoby, aby ktoś zdobył listę z numerami PESEL, np. u lekarza i już mógłby zaciągnąć dziesiątki zobowiązań. Zdrowy rynek finansowy po prostu nie może działać na takich zasadach.
Dlatego, gdy jakiś pożyczkodawca prywatny ogłasza się, twierdząc, że pożyczka środki tylko na PESEL, lepiej trzymać się od takiej oferty z daleka. Jeśli profesjonalny pożyczkodawca prezentuje swoje produkty jako „pożyczki na PESEL”, mamy wtedy najczęściej do czynienia z hasłem reklamowym. A proponowana w taki sposób pożyczka to klasyczna pożyczka na dowód.
Jak się zabezpieczyć przed wyłudzeniem?
Podaliśmy już jeden sposób na to, jak zabezpieczyć się przed wyłudzeniem. Alerty BIK pozwolą złapać złodzieja na gorącym uczynku i nie pozwolić mu na zaciągnięcie zobowiązania w naszym imieniu. Jednak pomoc BIK to nie wszystko – musimy zawsze mieć „głowę na karku” i postępować rozważnie (szczególnie w sieci), aby nie dać się oszukać. Jakich zasad należy się trzymać?
- Miejmy dowód zawsze przy sobie, nie pokazujmy go zbyt ostentacyjnie w miejscach publicznych.
- Nie podawajmy swoich danych na niesprawdzonych stronach, szczególnie jeśli jesteśmy proszeni o skan dowodu osobistego.
- Gdy zgubimy dowód osobisty, szybko go zastrzeżmy.
- Nie otwierajmy podejrzanych linków, zawsze sprawdzajmy, czy jesteśmy na prawidłowej stronie internetowej, np. banku.
- Miejmy zainstalowany program antywirusowy na komputerze i telefonie.
- Nie łączmy się z niesprawdzonymi sieciami wi-fi.
- Do bankowości elektronicznej czy konta na stronie pożyczkodawcy wybierajmy trudne do złamania hasła.
Jakie dane trzeba podać, wnioskując o pożyczkę na PESEL?
Numer PESEL to jeden z danych, który należy podać, wypełniając wniosek pożyczkowy. Firmy pożyczkowe ograniczają formalności do niezbędnego minimum, dlatego też konsument nie zostanie zapytany o szczegółowe informacje. Potrzebne są:
- dane osobowe: imię i nazwisko,
- dane kontaktowe: numer telefonu,
- numer PESEL.
Do rejestracji konta w serwisie pożyczkowym wymagane jest podane adresu e-mail i ustalenie hasła dostępu. Ułatwi to obsługę pożyczki na PESEL. Pożyczkodawcy mogą wymagać uzupełnienia informacji o:
- numer dowodu osobistego,
- dane adresowe: adres zameldowania, adres do korespondencji,
- wysokość i źródło dochodu.
Jak wygląda weryfikacja pożyczki na PESEL?
Jeśli pożyczka na PESEL jest udzielana przez prywatnego pożyczkodawcę, prawdopodobnie nie dojdzie do żadnej formy weryfikacji. Taki pożyczkodawca najczęściej chce nas naciągnąć na to, abyśmy wpłacili mu opłatę wstępną (jest to tzw. jednorazowa opłata rejestracyjna), a potem zniknie z naszymi pieniędzmi. Może zależeć mu także na kradzieży naszych danych.
Jeśli pożyczka na PESEL ma formę chwilówki na dowód i jest udzielana przez sprawdzoną instytucję pozabankową, weryfikacja będzie standardowa. Firmy pożyczkowe współpracują np. z firmą Kontomatik, która weryfikuje rachunki bankowe. Weryfikacją naszej zdolności i historii kredytowej zajmują się z kolei bazy informacji gospodarczej, takie jak BIK czy ERIF.
Chęć uzyskania pożyczki u prywatnego pożyczkodawcy może nie najlepiej się skończyć. Zdecydowanie lepiej zdecydować się na współpracę ze specjalistami, którzy zachęcają do wzięcia pożyczki dzięki atrakcyjnym ofertom. Może być to 0% RRSO (Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania) do pierwszej pożyczki udzielanej w danej firmie czy bardzo szybka wypłata środków na konto bankowe. Dodatkowo pieniądze otrzymamy za pośrednictwem strony internetowej z certyfikatami bezpieczeństwa, co chroni nas skutecznie przed wyłudzeniem pożyczki czy innymi kłopotami.
Przeczytaj także:
Pożyczka z gwarantem – warto ją brać?
Pożyczka hipoteczna – jak ją dostać?
Zalety pożyczek na PESEL
Jedyną zaletą, o jakiej można wspomnieć jest fakt, że są one udzielane w sposób natychmiastowy oraz opiewają na wyższe kwoty niż te oferowane przez banki czy firmy pożyczkowe. Dlatego też jeśli najważniejsze jest dla nas jak najszybsze odebranie dużej ilości gotówki, wówczas może nam się wydawać, że pożyczka na PESEL będzie najlepszym rozwiązaniem.
Uwaga – należy jednak mieć na uwadze, że tego rodzaju pożyczki to niebezpieczne rozwiązanie, przez które możemy mieć bardzo dużo kłopotów. Spłata takiej pożyczki może okazać się bardzo trudna – oprócz kwoty pożyczki będziemy musieli również uiścić opłatę za „wykonanie usługi dostarczenia pieniędzy”.
Czy warto brać pożyczkę na PESEL?
Podstawowym powodem, dla którego nie warto brać pożyczek na PESEL jest fakt, że warunki ich udzielania mogą być naprawdę trudne do spełnienia. Problemy ze spłatą rat mogą pojawić się naprawdę bardzo szybko.
Pożyczka na PESEL to usługa finansowa charakteryzująca się niezwykle wysokim oprocentowaniem. Druga bardzo ważna kwestia jest taka, że pożyczkę należy oddać w bardzo szybkim terminie. A warto mieć na uwadze fakt, że jeśli bierzemy taką pożyczkę, to najpewniej będziemy musieli zwrócić prawie dwa razy tyle, ile wzięliśmy.
Kolejnym problemem jest fakt, że numer PESEL to wrażliwa dana osobowa. Istnieje poważne ryzyko, że biorąc pożyczkę, nasz numer PESEL trafi w niepowołane ręce. Oznacza to, że na nasze dane osobowe mogą zostać zaciągnięte kolejne pożyczki, o których nawet nie będziemy mieli pojęcia.
Dlatego też gorąco zachęcamy do tego, aby nie korzystać z prywatnych pożyczek na PESEL – istnieje wiele innych rodzajów pożyczek, które charakteryzują się mniej rygorystycznymi warunkami spłat.
Jeśli jednak pożyczka na PESEL to tylko hasło reklamowe poważnej firmy pożyczkowej, która ma na myśli pożyczkę na dowód, wtedy nie musimy się bać i możemy zaciągnąć takie zobowiązanie.