Pożyczki na oświadczenie czy pożyczki z poręczycielem - co wybrać?

Pożyczki na oświadczenie czy pożyczki z poręczycielem - co wybrać?

Oferta pozabankowych pożyczek jest skierowana do szerokiego grona odbiorców, zarówno osób mających zdolność kredytową na wysokim poziomie, jak i osób z niższą zdolnością. Najwięcej ofert na tego rodzaju pożyczki znajdziemy w internecie. Tradycyjne chwilówki to pożyczki na oświadczenie, więc nie wymagają one zaświadczenia o dochodach. Istnieją także pożyczki z dodatkowym zabezpieczeniem. Co się bardziej opłaca: pożyczki bez poręczyciela czy pożyczki z gwarantem?

Szybka gotówka z pożyczką na oświadczenie

Każdy, kto osiąga wystarczające dochody, by zaciągnąć pożyczkę i nie wykazywał się w przeszłości problemami z płatnością należności powinien wybrać pożyczki na oświadczenie. Te pożyczki powinny być dopasowane do zdolności pożyczkobiorcy, tak by ten nie miał problemów z ich spłatą. Duże znaczenie w weryfikacji wnioskującego o pożyczkę ma:

  • poprawność danych we wniosku,
  • oświadczenie o sytuacji finansowej z uwzględnieniem wysokości osiąganych dochodów,
  • terminowa spłata innych zobowiązań.

Pozabankowe pożyczki na oświadczenie pozwalają na szybkie otrzymanie gotówki. Decydujące jest tutaj to, że nie ma konieczności dołączania do wniosku o pożyczkę zaświadczenia o uzyskiwanych dochodach. Złożone przez pożyczkobiorcę oświadczenie stanowi podstawę do ewentualnego pociągnięcia go do odpowiedzialności, dlatego istotne jest przedstawienie sytuacji zgodnie ze stanem faktycznym. Oszustwo, nawet jeśli nie zostanie się dopatrzone na etapie przyznawania pożyczki, może ujrzeć światło w momencie opóźnienia w spłacie zobowiązania. Problemy finansowe lepiej zgłosić pożyczkodawcy i zawnioskować o przedłużenie terminu spłaty. Takie działanie zmniejszy ryzyko większych kłopotów, choć za przedłużenie terminu może zostać nałożona dodatkowa opłata.


Przeczytaj także:
➡ Jak sprawdzić zadłużenie w ZUS?
➡ Jak usunąć wpis w BIK?


Pozabankowe pożyczki z poręczycielem

W przypadku kiepskiej oceny zdolności kredytowej należy liczyć się z odmową udzielenia pożyczki czy kredytu lub przyznaniem pożyczki w niższej kwocie niż ta, o którą wnioskowano. Niska zdolność kredytowa nie dyskwalifikuje do otrzymania pożyczki. Faktycznie wówczas na firmie pożyczkowej ciąży większe ryzyko, dlatego wymagane od pożyczkobiorcy jest dodatkowe zabezpieczenie. Nie zawsze musi być to mienie jakiejś wartości. Nie każdy dysponuje prawem własności do zamieszkiwanej nieruchomości. Oprócz pożyczek pod zastaw nieruchomości, które jednak wiążą się z ryzykiem utraty dachu nad głową, istnieje pożyczka z poręczycielem. Do tego rodzaju pożyczek zastosowanie mają przepisy Kodeksu cywilnego, a w szczególności art. 876-887. Z punktu widzenia instytucji pożyczkowej dodatkowa osoba w umowie pożyczki zmniejsza ryzyko związane z pożyczeniem pieniędzy. Co ważne, żyrantem może zostać każdy, kto:

  • ukończy 18 lat,
  • posiada odpowiednią zdolność kredytową (musi posiadać wystarczające dochody),
  • posiada zdolność do wykonywania czynności prawnych.

Nie musi być to osoba spokrewniona z pożyczkobiorcą. Na wypadek problemów finansowych pożyczkobiorcy żyrant przejmuje na siebie obowiązek spłacenia pożyczki. Pozabankowa pożyczka z poręczycielem pozwala na pożyczenie wyższej kwoty, zwłaszcza gdy zdolność kredytowa żyranta jest ku temu wystarczająca. Ostatecznie pożyczkobiorca oraz poręczyciel podejmują ryzyko związane z pożyczeniem pieniędzy. W przypadku tradycyjnych pożyczek na oświadczenie bez gwaranta pełna odpowiedzialność spoczywa wyłącznie na pożyczkobiorcy.

Podziel się swoją opinią i zostaw komentarz ...

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *