Pożyczka bez weryfikacji a pożyczka bez zaświadczeń

Weź pożyczkę
Pożyczka bez weryfikacji a pożyczka bez zaświadczeń

W obrębie polskiego sektora pożyczek online coraz częściej możemy spotkać się z takimi propozycjami, jak na przykład pożyczka bez weryfikacji. Warto jednak mieć świadomość, że zagadnienie jest w tym wypadku nieco bardziej złożone, niż może się z pozoru wydawać.

Czy więc coś takiego, jak pożyczka na raty bez weryfikacji jest w ogóle możliwa? I czym różni się pożyczka bez weryfikacji od pożyczki bez zaświadczeń o zarobkach?

Pożyczka bez weryfikacji: prawda czy mit?

Warto zacząć od informacji podstawowych, a mianowicie od pewnego rozróżnienia formalnego. Należy mieć świadomość, że co do zasady podmioty udzielające pożyczek pozabankowych dzielą się na dwie całkowicie odrębne grupy: instytucje pożyczkowe oraz tak zwane parabanki.

Jeżeli chodzi o instytucje pożyczkowe, to są to podmioty spełniające następujące kryteria formalne:

  • Widnieją w Rejestrze Instytucji Pożyczkowych
  • Działają zgodnie z zapisami Ustawy o Kredycie Konsumenckim
  • Podlegają regularnej kontroli ze strony Komisji Nadzoru Finansowego

W przypadku instytucji pożyczkowych mówimy więc o podmiotach całkowicie wiarygodnych, których działalność jest regulowana przez odpowiednie przepisy oraz kontrolowana przez powołane do tego instytucje.


Przeczytaj również:
Co się bardziej opłaca: pożyczki na oświadczenie bez poręczyciela czy pożyczki z gwarantem?
Pożyczki dla firm – poradnik


W odniesieniu do instytucji pożyczkowych takie produkty, jak pożyczka bez weryfikacji co do zasady nie istnieją. Każda instytucja pożyczkowa, sprawdzając zdolność kredytową klienta, korzysta z określonych baz. Może to być na przykład wyłącznie BIK lub też wyłącznie KRD a czasami nawet wszystkie tego rodzaju instytucje. Co prawda, niektóre z instytucji pożyczkowych prowadzą bardziej elastyczną politykę i mogą udzielać pożyczek również tym klientom, którzy widnieją w bazach BIK lub Biur Informacji Gospodarczej. W takim wypadku jest to jednak uwarunkowane rezultatem indywidualnej oceny zdolności kredytowej konkretnego klienta.

Co natomiast z tzw. parabankami? Tutaj rzeczywiście można spotkać się z firmami, które naprawdę nie sprawdzają dosłownie żadnych baz. Oznacza to oczywiście znaczące ułatwienie jeżeli chodzi o dostępność pożyczek. Należy jednak pamiętać, że parabanki nie bez powodu są nazywane podmiotami szarej strefy, ergo korzystanie z usług tego rodzaju firm co do zasady jest przedsięwzięciem ryzykownym.

Pożyczka bez zaświadczeń o zarobkach

Co natomiast można powiedzieć w odniesieniu do takich opcji, jak pożyczka bez zaświadczeń o zarobkach? Tutaj sprawa jest już znacznie mniej skomplikowana, niż w poprzednim przykładzie. W praktyce, zdecydowana większość instytucji pożyczkowych nie wymaga od swoich klientów przedstawiania dokumentów potwierdzających wysokość uzyskiwanych dochodów. Nie jest to żadne oszustwo ani też wprowadzająca w błąd reklama.

Po prostu, instytucje pożyczkowe korzystają z innych metod weryfikowania zdolności kredytowej potencjalnego klienta. Coraz modniejsze są na przykład takie usługi, jak Kontomatik lub Instantor, które służą do potwierdzania tożsamości klienta ale jednocześnie pobierają określone dane z jego rachunku bankowego. W ten sposób, instytucja pożyczkowa jest w stanie ocenić wypłacalność klienta bez konieczności żądania od niego dokumentów w rodzaju zaświadczenia o zarobkach.

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *