Ranking kont maklerskich

Weź pożyczkę

W minionym, 2020 roku, znacząco wzrosła liczba inwestorów w Polsce. Odnotowano wzrost rachunków maklerskich o niemal 85 tys. Łącznie w kraju zarejestrowano ich już 1,30 mln.1 W czasach rekordowo niskiego oprocentowania lokat i kont oszczędnościowych alternatywne formy lokowania kapitału zyskują na popularności. Wybór rachunku umożliwiającego inwestycje nie jest łatwy, zwłaszcza że oferty skierowane są do inwestorów z różnym poziomem doświadczenia, charakteryzują się różnym zakresem funkcjonalności, zwłaszcza w zakresie usług i produktów. Nie bez znaczenia są także koszty korzystania z konta.

Poniższy ranking prezentuje najlepsze konta maklerskie dostępne aktualnie wraz z najważniejszymi informacjami dla inwestora. Znajdź ciekawą ofertę i zacznij inwestować lub przenieś obecne konto do innego brokera. 

Aktualny ranking kont maklerskich

Ostatnia aktualizacja: 14 Czerwca 2024
Ranking tworzony według najczęściej wybieranych ofert
Rachunek Maklerski XTB
0/10€
? 0 zł przy otwarciu min.1 transakcji na 365 dni lub braku środków na koncie
Prowadzenie konta
Waluty, akcje, surowce, indeksy, ETF, crypto
Typy CFD
48
Pary walutowe
MT4, xStation
Platformy
» SPRAWDŹ «
Rachunek Maklerski XM
0 zł
Prowadzenie konta
Waluty, akcje, surowce, indeksy
Typy CFD
56
Pary walutowe
MT4, MT5
Platformy
» SPRAWDŹ «
Rachunek Maklerski AVAtrade
0 zł
? darmowe w przypadku aktywnego korzystania z konta, w innym przypadku naliczane są opłaty
Prowadzenie konta
Akcje, surowce, indeksy, ETF, crypto
Typy CFD
55
Pary walutowe
MetaTrader 4
Platformy
» SPRAWDŹ «
Rachunek Maklerski TMS Brokers
0zł
? Jedyna opłata za rachunek może pojawić się przypadku gdy na rachunku nie będzie żadnej aktywności przez 12 kolejnych miesięcy. Wtedy opłata za prowadzenie rachunku wynosić będzie 9 PLN miesięcznie.
Prowadzenie konta
Waluty, akcje, surowce, indeksy, ETF, crypto
Typy CFD
-
MT5, OANDA TMS Brokers
Platformy
» SPRAWDŹ «
Rachunek Maklerski Finax
1% + VAT (20%)
? Finax pobiera opłatę w wysokości 1% + VAT (20%) od wartości zarządzanego majątku (czyli łącznej wartości papierów wartościowych oraz gotówki) w skali roku. Opłata jest naliczana codziennie jako (kwota na koncie w aktualny dzień) * 0,012 / 365. W przypadku wpłat niższych niż 1000 euro (lub równowartości w PLN) naliczamy jeszcze opłatę manipulacyjną za zaksięgowanie wpłaty w wysokości 1% + VAT z wpłaty.
Prowadzenie konta
-
-
-
» SPRAWDŹ «

Czym jest konto maklerskie?

Ten, kto chce obracać kapitałem na giełdzie, musi do tego celu posiadać rachunek maklerski. Oferuje go biuro lub dom maklerski, który może mieć bankowy lub pozabankowy status. Taki podmiot jest pośrednikiem między klientem a giełdą i udostępnia konto maklerskie służące do:

 • przechowywania na nim akcji spółek lub innych instrumentów finansowych,
 • inwestowania w papiery wartościowe i inne instrumenty, składania dyspozycji ich zakupu i sprzedaży,
 • działania na polskich lub zagranicznych giełdach.

Nie da się inwestować na giełdzie bez posiadania specjalnego konta. Klasyczny ROR to zupełnie inna funkcjonalność, nie pozwala na osiąganie zysków. Zlecenia składane z konta maklerskiego autoryzuje makler giełdowy, a następnie trafiają na giełdowy parkiet. Dzieje się to automatycznie. Dla początkujących dedykowane są konta w zakresie podstawowym, a wobec potrzeb zaawansowanych inwestorów przewidziano rachunki z zaawansowaną funkcjonalnością i dodatkowymi usługami, np. szeroką gamą metod analizy technicznej. 

Od czego zacząć wybór konta maklerskiego?

Przed samym otworzeniem konta maklerskiego podstawą jest zdobycie garści wiedzy na temat tego, jak funkcjonują rynki kapitałowe. Bez takiej wiedzy będziemy czuli się niczym dzieci we mgle wśród różnych instrumentów finansowych, wykresów i trudnych terminów. Inwestowanie giełdowe to forma specjalistycznego lokowania swojego kapitału, dlatego my też musimy stać się specjalistami. Dobrze także uczyć się na czyichś błędach, a nie na swoich.

Przed otworzeniem realnego rachunku maklerskiego możemy naszą przygodę zacząć z kontem demo. Pozwoli ono nauczyć się podstawowych funkcjonalności na danej platformie brokerskiej. Takich jak m.in. wysyłanie zleceń czy sprzedaż instrumentów finansowych. Po takim szkoleniu możemy przejść do wyboru prawdziwego rachunku brokerskiego.

Czym kierować się, by wybrać najlepsze konto maklerskie?

Dla jednych najważniejsza będzie możliwość gry na rynkach zagranicznych, dla innych dostęp do wsparcia profesjonalistów. Wybierając najlepsze konto maklerskie, ze względu na różnice między ofertami, warto zwrócić uwagę przede wszystkim na:

 • Intuicyjną platformę ułatwiającą poruszanie się po giełdzie.
 • Wysokość prowizji od transakcji – zwykle stanowi ona istotne obciążenie inwestora.
 • Opłaty za prowadzenie rachunku – darmowe konta maklerskie istnieją, jednak niektórzy brokerzy naliczają opłaty, mogące obniżyć zysk inwestora. Warto uważać na nie, gdy na koncie nie ma aktywności przez kilka miesięcy.
 • Dostęp do rynków inwestycyjnych – nie każde biuro maklerskie zapewnia alternatywę do inwestowania na GPW. Rynki zagraniczne pozwalają na szerszy zakres inwestycyjny. 
 • Możliwość skorzystania z konta demo – opcja przydatna zwłaszcza dla początkujących.
 • Dostęp do funkcjonalnych aplikacji mobilnych.
 • Koszt dostępu do notowań giełdowych w czasie rzeczywistym.
 • Dostęp do materiałów edukacyjnych i analitycznych, które mogą inwestowanie na giełdzie uczynić łatwiejszym i bezpieczniejszym.

Każdy broker proponuje rozmaite narzędzia inwestycyjne, aplikacje, programy do analizy technicznej, a ich funkcjonalność jest różna. Warto sprawdzić, jakie opcje oferuje dany broker. 

Jak wybrać konto maklerskie dla początkującego inwestora?

Początkujący inwestor powinien być zainteresowany podstawowymi instrumentami finansowymi, czyli akcjami. Dopiero po wielu miesiącach czy latach obracania tymi papierami wartościowymi, może rozejrzeć się za czymś więcej. Np. za derywatami, w postaci kontraktów CFD. Dlatego konto dla początkującego musi udostępniać szeroką paletę akcji do wyboru. Najlepiej z wielu rynków i bez prowizji. Dodatkowo platforma powinna być intuicyjna w obsłudze i dawać dostęp do materiałów edukacyjnych. Polski broker XTB pasuje do tej charakterystyki (mimo swojej zaawansowanej bazy instrumentów finansowych), głównie ze względu na darmową prowizję.

W jakie instrumenty finansowe pozwala inwestować konto maklerskie?

Wybór brokera i jego oferty warto uzależnić od tego, w co inwestować się zamierza. Trzeba pamiętać o tym, że inwestowanie nie jest pozbawione ryzyka i można ponieść straty. Poprzez rachunek inwestycyjny zyskujemy dostęp do instrumentów finansowych, takich jak: 

 • akcje, będące najpopularniejszymi papierami wartościowymi na giełdzie,
 • obligacje, będące rodzajem papierów dłużnych, mające długoterminowy charakter,
 • kontakty terminowe pozwalające na dokonywanie zakładów finansowych kursów poszczególnych spółek,
 • certyfikatów inwestycyjnych, będących papierami wartościowymi emitowanymi wyłącznie przez fundusze inwestycyjne zamknięte. 

Ponadto poprzez konta maklerskie możliwe jest również realizowanie transakcji w zakresie:

 • rynków zagranicznych – jeśli dany broker zapewnia do nich dostęp, możliwe jest inwestowanie w instrumenty podmiotów zagranicznych,
 • Forex – inwestycje związane z walutami, gdzie zyski wypracowywane są w efekcie zmieniających się kursów wybranych par walutowych,
 • surowców – złota, srebra, ropy, ale także produktów rolnych,
 • kryptowaluty – wirtualne aktywa, z których najpopularniejszy jest Bitcoin. 

Ile kosztuje konto maklerskie?

Na całość kosztów obciążających inwestorów użytkujących konta maklerskie składają się przede wszystkim:

 • opłaty za prowadzenie rachunku,
 • prowizje od transakcji,
 • opłaty za dodatkowe usługi. 

Standardowo opłata za prowadzenie konta wynosi kilkadziesiąt złotych, ale bywa ona pobierana nie w skali miesiąca, a za pół lub cały rok. Każdy dom maklerski ustala wysokość prowizji od transakcji i zwykle mieści się ona w przedziale od 0,2% do 0,4%. Dodatkowo inwestora mogą spotkać opłaty za dostęp do najlepszych ofert w notowaniach online, korzystanie z rozbudowanych programów analitycznych, pełnego arkusza zleceń czy z serwisów informacyjny, a także wszelkich innych dodatkowych usług. Założenie konta jest na ogół bezpłatne. Pojawiają się także opłaty za przechowywanie papierów wartościowych oraz za wypłatę środków z rachunku. Zwykle konta maklerskie w biurach maklerskich banków umożliwiają darmową wypłatę środków na rachunek osobisty w tym samym banku. Koszty w ramach różnych ofert można porównać, sprawdzając ranking kont maklerskich.

Zakres funkcji konta maklerskiego

Zwykle większość lub wszystkie operacje na rachunku maklerskim dokonywanych jest przez Internet, dlatego platforma internetowa i jej wygląd oraz funkcjonalność ma duże znaczenie dla inwestorów. Ponadto istotne jest wsparcie merytoryczne, które zapewni odpowiedzi na znacznie bardziej zawiłe kwestie giełdy niż tylko, co to są akcje. Może pomóc początkującym inwestorom i poszerzyć wiedzę doświadczonych. Zwiększy bezpieczeństwo gry na giełdzie. Funkcjonalność kont maklerskich jest różna, mogą one zapewniać ponadto dostęp do programów umożliwiających obserwowanie analiz i notowań czy rysujących wykresy notowań. Warto sprawdzić, jak wybrać brokera, bo nie każdy oferuje dostęp do rynków zagranicznych. Zdarza się, że zlecenia w tym zakresie możliwe są tylko telefonicznie. Dla osób chcących skorzystać z obsługi klienta w biurze stacjonarnym istotne będzie to, by broker posiadał placówki na terenie kraju ich zamieszkania. 

Konto maklerskie z dostępem do rynków zagranicznych

Jeszcze niedawno tani dostęp do rynków zagranicznych z poziomu polskiego konta brokerskiego był najczęściej w sferze marzeń. Dostępnych było zaledwie kilka rynków, a prowizje zwalały z nóg. Na szczęście rozwój technologii spowodował, że aktualnie wygodnie z poziomu naszego telefonu komórkowego możemy zakupić akcje Tesli, Facebooka czy Microsoftu.

Jednak wciąż nie każde bankowe konto maklerskie daje nam swobodny dostęp do rynków zagranicznych. Dobrze pod tym względem prezentuje się np. rachunek inwestycyjny w mBanku. Pamiętajmy jednak o prowizji, która u bankowych brokerów waha się w okolicach 0,3-0,5%. Zupełną rewolucją na rynku są pozabankowe platformy, takie jak XTB czy eToro. Dają one dostęp do kilkudziesięciu rynków zagranicznych z prowizją wynoszącą 0%! Krajowi inwestorzy sprzed lat nie byliby w stanie uwierzyć, że będzie to kiedyś możliwe.

Założenia, na podstawie których powstał ranking

Na koniec przejrzyjmy się założeniom, na podstawie których stworzyliśmy nasz ranking kont maklerskich. Najważniejszymi kwestiami dla nas były:

 • wysokość prowizji,
 • dostępna liczba instrumentów finansowych,
 • koszt prowadzenia konta,
 • rzetelność danego brokera.

Z tych względów pozabankowe oferty brokerskie prezentują się zdecydowanie lepiej niż ich bankowe odpowiedniki, dlatego okupują zwykle wyższe miejsca w naszym rankingu.

1 https://www.bankier.pl/wiadomosc/Wzrost-liczby-rachunkow-maklerskich-w-2020-roku-8035716.html