Czy pożyczki z udziałem kryptowalut są bezpieczne?

Weź pożyczkę
Czy pożyczki z udziałem kryptowalut są bezpieczne?

Eksperci szacują, że co drugi dorosły Polak posiada pożyczkę lub kredyt. Z czego aż 1/4 wszystkich kredytobiorców spłaca kredyt hipoteczny. Jest jednak wiele osób, które preferują pożyczki pozabankowe. Ofert na rynku jest wiele. Jednakże, ponieważ jest ich tak dużo, należy zwracać szczególną uwagę na warunki pożyczki, jej regulamin oraz tabelę kosztów. Szukając pożyczki na szybko, można znaleźć nie do końca uczciwe oferty. Dużo osób zgłasza się do Rzecznika Finansowego w sprawie pożyczek z użyciem kryptowalut, z zapytaniem, czy to bezpieczne. Lub wręcz już taką pożyczkę wzięły, ale umowa była nieuczciwa i czują się oszukane. Czy warto brać takie nowoczesne pożyczki?

Czym są kryptowaluty?

Same kryptowaluty określane są jako waluta elektroniczna, ponieważ nie mają swojej fizycznej formy. Dzięki kryptografii można ją uzyskać za pośrednictwem komputerów. Cały proces wydobywania kryptowalut jest skomplikowany, ale najważniejsze jest, aby zrozumieć, że bazują one na rozproszonym systemie księgowym, w którym zapisane są dane o ilości posiadanych umownych jednostek. Dlatego też nieufnie podchodzimy do tego wirtualnego pieniądza. Proces jego pozyskiwania jest trudny do zrozumienia. W Polsce tylko 16% osób deklaruje, że posiada kryptowalutą, a jedynie co drugi Polak wie, czym one są i może być zainteresowany inwestycją. Dlatego pożyczki z użyciem kryptowalut budzą tak wiele kontrowersji. 

Pożyczka na kartę przedpłaconą

Wśród ofert pożyczek z udziałem kryptowalut można wyróżnić dwa rodzaje. Jeden to udzielanie pożyczek, które pożyczkobiorca otrzymuje w formie karty pre-paid (przedpłaconej), którą może wybrać pieniądze z bankomatu lub używać. Jak to działa? Sam mechanizm takich pożyczek budzi zastrzeżenia, co nie oznacza, że pożyczki są niemożliwe do otrzymania. Ustalony został mechanizm rezerwowania środków w kryptowalucie Bitcoin, która następnie jest wymieniana na dolary amerykańskie, a te wymieniane są na złotówki. Dopiero w złotówkach ustalona kwota jest przesyłana na konto powiązane z kartą przed płaconą. I tę kartę otrzymuje pożyczkobiorca.

Pożyczka pod zastaw kryptowalut

Drugi rodzaj pożyczek z udziałem kryptowalut, to pożyczki pod ich zastaw. Choć wciąż mało osób je posiada, to mogą one być zabezpieczeniem pożyczki takim samym, jak zastaw samochodu czy nieruchomości. Dlatego firmy pożyczkowe oferują ten rodzaj pożyczki osobom, które mają taką inwestycję, ale niekoniecznie chcą ją spieniężać, a jedynie chwilowo potrzebują gotówki na zaspokojenie swoich potrzeb. Taka pożyczka obecnie nie jest oferowana w tej chwili przez żadną Polską firmę. Jednak na rynku międzynarodowym można spotkać takie pożyczki, które wypłacane są w euro lub dolarach amerykańskich. 

Czy takie pożyczki z udziałem kryptowalut są bezpieczne?

Każda umowa o pożyczkę może nieść ze sobą zagrożenia. Kluczowe jest, aby sprawdzić, czy firma oferująca taką opcję, jest rzetelna i ma dobre opinie. A w zasadzie czy w ogóle ma opinie. Z tych negatywnych również można się wiele dowiedzieć. Jeśli interesuje nas taka pożyczka, warto przed podpisaniem umowy sprawdzić każdy jej szczegół, a jeśli czegoś nie rozumiemy, zwrócić się z nią choćby do Rzecznika Praw Konsumenta. 

A może chcesz zacząć grać na giełdzie? Wybierz najlepsze konto maklerskie i zacznij zarabiać!

Oceń wpis

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.