Kredyt, a pożyczka, różnice które trzeba znać

Kredyt, a pożyczka, różnice które trzeba znać

Osoby, które chcą dostać pieniądze z innego źródła niż praca, bardzo ciężko wybierają pożyczkę lub kredyt. Są to dwie najbardziej popularne formy dostania nowych pieniędzy, które można przeznaczyć na różne cele. Hasła te są znane prawie każdemu, jednak nie wszyscy są w stanie jednoznacznie powiedzieć, jakie są różnice, a także wady i zalety. Przedstawiamy porównanie pożyczki, a kredytu, które będzie miało na celu pokazanie czym różnią się te dwie formy finansowania.

6 różnic między pożyczką, a kredytem

1. Kto może udzielać pożyczki lub kredytu

Polskie prawo jasno określa, że kredyt może zostać udzielony tylko i wyłącznie przez bank i nie ma co do tego wyjątków. Pożyczka natomiast może zostać udzielona przez instytucję finansową lub nawet osobę prywatną.

2. Przeznaczenie środków

Osoby, które zdecydują się na zaciągnięcie kredytu muszą liczyć się z tym, że będą musiały w jasny sposób określić cel przeznaczenia pieniędzy. Jeśli tego nie wykonają to mogą spotkać się z odmową udzielenia kredytu. W kwestii pożyczki nie ma obowiązku informowania pożyczkodawcy o celu, na który mają zostać przeznaczone pieniądze.

3. Regulacje prawne

Cała procedura związana z udzielaniem kredytu jest zapisana w prawie bankowym, więc jest to dokument najważniejszy dla kredytodawców. Procedura pożyczki nie znajduje się w prawie bankowym, a w kodeksie cywilnym.

4. Zawieranie umowy

W przypadku kredytu umowa jest bardzo konkretna. Musi ona posiadać termin spłaty, a także koszty, które wiążą się ze wzięciem kredytu. W przypadku pożyczki poniżej 500 zł żadna umowa nie musi zostać spisana.

5. Koszty dodatkowe

Wzięcie kredytu wiąże się zawsze z opłatami, które trzeba ponieść jak np. prowizja i odsetki. Pożyczki są bardzo często darmowe i pożyczkobiorca nie musi się martwić o dodatkowe koszty.

6. Własność

Wzięcie kredytu wiąże się z tym, że pieniądze nie będą własnością kredytobiorcy do czasu całkowitej spłaty. W przypadku pożyczki od razu własność przechodzi na pożyczkobiorcę i może on z nimi zrobić co chce.

Pożyczka, a kredyt- wady zalety

Pytanie, które bardzo często pada od osób, które potrzebują pieniędzy brzmi „pożyczka, a kredyt, co wybrać?”. Ciężko jednoznacznie powiedzieć co będzie lepsze dla ludzi. Każda z tych form finansowania ma swoje wady i zalety. Pożyczki nie są regulowane prawem bankowym i bardzo często posiadają wysokie oprocentowanie w przypadku spóźnienia się z zapłatą. Są one również często znacznie mniejsze od kredytów. Kredyty zaś są brane w bankach, które są instytucjami społecznie zaufanymi, więc nikt nie powinien tam oszukać klienta. Jednak żeby wziąć kredyt trzeba posiadać odpowiednią zdolność kredytową, a także opisać dokładnie przeznaczenie wzięcia dodatkowych pieniędzy. Pożyczka, a kredyt jest to pojedynek, którego nie da się jednogłośnie rozstrzygnąć i każdy z tych sposobów posiada swoje plusy i minusy. Obie te formy powinny być dostępne na rynku, ponieważ coraz więcej osób potrzebuje dodatkowej gotówki i jedni skorzystają z kredytu, a inni z pożyczki pozabankowej na kilka miesięcy.

Podziel się swoją opinią i zostaw komentarz ...

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *