Pożyczka unijna dla firm, przedsiębiorców i nie tylko

Weź pożyczkę
Pożyczka unijna dla firm, przedsiębiorców i nie tylko

Od momentu wstąpienia w struktury Unii Europejskiej, a nawet wcześniej, Polska jest skutecznym beneficjentem unijnych funduszy. Garściami czerpie pieniądze europejskich podatników, wykorzystując je w praktycznie wszystkich sektorach gospodarki i wokół niej. Dotacje unijne odbudowały infrastrukturę, podtrzymują przy życiu rolnictwo, kształtują kulturę. Jednak jako instrument wsparcia okazują się już formą przestarzałą i Unia Europejska powoli przechodzi na formę odnawialną jaką jest pożyczka unijna. Pożyczka unijna charakteryzuje się tym, że w przeciwieństwie do dotacji unijnych jest zwrotna i  do ponownego wykorzystania. Tą formą wsparcia zarządza Regionalny Program Operacyjny. 

Pożyczka unijna dla firm

Beneficjentami pożyczki unijnej dla firm są zarówno przedsiębiorcy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą, startupy jak i spółki o skomplikowanej strukturze. Uznaje się, że ich wyższość nad dotychczasową formą dotacyjną polega właśnie na większej dostępności dla tych firm najmniejszych, tych, które do tej pory nawet nie startowały po dotacje, ze względu na niezbędny wkład własny. Z pewnością nowa unijna forma wsparcia jest tańszą alternatywą dla klasycznych kredytów bankowych, często jeszcze trudniej dostępnych dla małej firmy. 

Pożyczka unijna dla małych firm

Pożyczki unijne to fundusze kierowane do poszczególnych regionów, zróżnicowane pod względem wielkości i kierunków przeznaczenia. Dlaczego? Ponieważ każdy region w Polsce jest trochę inny i ma inne potrzeby, stąd oczekiwania wobec beneficjentów również są odmienne. Nadrzędnym celem pożyczek unijnych jest rozwój regionów, dlatego zasady ich przyznawania muszą respektować regionalne i wyróżniające cechy. 

Beneficjentem pożyczki unijnej dla małych firm może stać się każdy przedsiębiorca dysponujący pomysłem na rozwój swojej firmy. Pożyczka może finansować inwestycje, zakup nowych bądź używanych maszyn, może zrestrukturyzować przedsiębiorstwo, nadać mu nowoczesnego charakteru, finansować punkty sprzedaży, sklep internetowy etc. Jednym słowem największym ograniczeniem będzie tu wyobraźnia i realistyczny biznes plan. 

Małe średnie firmy lub startupy mogą liczyć nie tylko na pożyczki unijne realizowane na warunkach rynkowych, ale też na warunki znacznie bardziej przyjazne niż rynkowe. Oprocentowanie w przypadku wielu z nich może wynieść nawet 0,1% przy wieloletnim okresie spłaty, sięgającym nawet 8 lat, z możliwością spłaty wcześniejszej. Bardzo często tego rodzaju pożyczki zawierają kilkumiesięczną karencję spłaty, co daje przedsiębiorcy czas na pełne wykorzystanie środków i spłatę pożyczki już z wpływów a nie jeszcze z samej pożyczki. Firma w pierwszej kolejności musi się ustabilizować, by dopiero po osiągnięciu takiego stanu móc spłacać długi nie nadwyrężając dobrej formy przedsiębiorstwa. 

Pożyczka unijna bez wkładu własnego 

Aktualnie przedsiębiorcy prowadzący małe średnie firmy mogą liczyć na tzw. pożyczkę płynnościową, bez wkładu własnego. Razem z pożyczką firma otrzymuje dotacje, która musi zostać przeznaczona na pokrycie kosztów oprocentowania pożyczki. W ten sposób pożyczkobiorca otrzymuje nieoprocentowaną pożyczkę unijną, a do spłaty pozostają mu „tylko” raty kapitałowe. Tego typu pożyczki działają podobnie jak pożyczki ratalne i dostępne są na terenie całego kraju, do wykorzystania jest 400 mln zł. W przypadku dużego popytu kwota ta może jeszcze wzrosnąć. 

Mała średnia firma korzystając z pożyczki unijnej płynnościowej otrzymuje: 

  • 6. miesięczny okres karencji spłaty, przedsiębiorca zapłaci pierwszą ratę kapitałową po pół roku od momentu otrzymania pierwszych środków
  • wakacje kredytowe, to możliwość wnioskowania o skorzystanie z dwumiesięcznych wakacji kredytowych, ważne w okresie pierwszych dwóch lat spłaty pożyczki
  • brak wkładu własnego, co oznacza, że przedsiębiorca otrzyma nawet 100% potrzebnych mu środków
  • pożyczka musi zostać spłacona w okresie do 6 lat, można to zrobić wcześniej
  • wniosek o udzielenie tego rodzaju pożyczki składa się on-line 
  • każdy przedsiębiorca może wnioskować o więcej niż jedną pożyczkę, pod warunkiem, że wnioskowane środki łącznie nie przekroczą kwoty 15 mln zł

Unijna pożyczka na start

Pożyczki unijne nie dotyczą wyłącznie firm,  które już funkcjonują w sektorze gospodarki. Unijna pożyczka na start skierowana jest do osób, które wiążą swoją przyszłość z biznesem, posiadają ciekawy i rentowny pomysł a nie posiadają jeszcze potrzebnych im środków. Co więcej, pożyczki unijne otrzymają również osoby bezrobotne, które pragną założyć działalność gospodarczą. Po prawdziwe pożyczki na start i w poważne i odpowiedzialne życie. 

Pożyczki unijne nie faworyzują wyłącznie przedsiębiorców. Część z tej formy pomocy przeznaczona jest dla osób pragnących podjąć lub kontynuować edukację. Tego rodzaju pomoc sięga nawet 100.000 zł. Pozyskany kapitał można przeznaczyć na studia podyplomowe, studia MBA , kursy i szkolenia zawodowe czy językowe. Warunkiem jest ograniczenie czasowe nauki do 24 miesięcy. W przypadku takich pożyczek beneficjent musi posiadać zdolność do jej spłaty w przyszłości. Pożyczki przeznaczone na naukę i szkolenia są nieoprocentowane, z możliwością do umorzenia nawet do 25% całej kwoty. 

4.4/5 - (23 votes)

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.