Umorzenie części długu - poradnik

Weź pożyczkę online
Umorzenie części długu - poradnik

Gdy spotyka nas trudna sytuacja materialna, często decydujemy się na zaciągnięcie pożyczki przez internet. Niestety nie zawsze udaje nam się je spłacać w terminie. Co zrobić, jeśli posiadamy długi i chcielibyśmy jak najszybciej je spłacić? Jednym z dostępnych rozwiązań, które cieszy się znaczną popularnością, jest wniosek o umorzenie pożyczki. Wbrew pozorom, jest to rozwiązanie wykorzystywane naprawdę często. W poniższym artykule tłumaczymy, w jakich sytuacjach możliwe jest umorzenie części długu. Zapraszamy serdecznie do wnikliwej lektury!

Umorzenie długu przez wierzyciela

Umorzenie długu przez wierzyciela sprawia, że dłużnik nie musi już go spłacać. Dotyczy to nie tylko chwili obecnej – jest to rozwiązanie na stałe. Zastosowanie umorzenia długów sprawia również  że wygasają wszelkie akcesoryjne zabezpieczenia wierzytelności, takie jak hipoteka, zastaw czy poręczenie.


Przeczytaj również:
Pożyczki dla firm – poradnik
Pożyczka w lombardzie – jak ją otrzymać?


Jak złożyć wniosek o umorzenie pożyczki?

Jeśli zależy nam na tym, aby złożyć wniosek o umorzenie pożyczki, a tak naprawdę części długu, musimy wziąć się szybko do działania. Nie wolno czekać z założonymi rękami oraz myśleć, że „jakoś to będzie”. Pierwszą rzeczą, jaką należy zrobić, to skontaktować się z wierzycielem oraz rozpocząć negocjacje. W zależności od tego, jakie mamy preferencje oraz oczekiwania, możemy złożyć wniosek o zawieszenie naliczania odsetek, rozłożenie kwoty pożyczki długoterminowej na mniejsze raty bądź nawet o umorzenie jakiejś części długu.

Jeśli pierwszy etap negocjacji zakończy się podpisaniem ugody, windykator nie skieruje sprawy do sądu. My z kolei nie będziemy musieli ponosić dodatkowych opłat związanych z przeprowadzeniem postępowania. By mogło dojść do umorzenia pożyczki, dłużnik musi zaakceptować oświadczenie o zwolnieniu z ługu, które złożył wierzyciel. Jak wskazuje artykuł 66 Kodeksu cywilnego, do czasu podpisania takiego oświadczenia dokument ten jest wyłącznie ofertą, która nie wiąże żadnej ze stron sporu.

Umorzenie pożyczki – kiedy wierzyciel może umorzyć dług?

Kiedy wierzyciel może umorzyć dług? Najczęściej wierzyciele zgadzają się na umorzenie pożyczki wtedy, gdy dłużnicy są niewypłacalni. Jeśli dochodzi do procesowania się z niewypłacalnymi kontrahentami, to może to trwać bardzo długi okres czasu. Ponadto generuje to oczywiście dla wierzycieli bardzo wysokie koszty. Taka długotrwała procedura jest nie tylko nieefektywna, ale również męcząca. Z tego względu wierzyciele zamiast inwestować swoje środki w niepewne działania, wolą ich zaniechać.

Warto wiedzieć, że podstawą służącą do zastosowania procedury umorzenia długu jest oświadczenie dłużnika mówiące o tym, że przyjął on zwolnienie ze spłaty długu. Omawiana zgoda dłużnika może posiadać różnorodne formy – chodzi tutaj na przykład o pisemne oświadczenie bądź o specjalną ugodę z wierzycielem. Ważne, aby wynikała z tego dokumentu świadomość, iż dłużnikowi przysługuje wierzytelność oraz wola rezygnacji z niej. W większości przypadków umorzenie długu jest całkowicie bezpłatne. Istnieje jednak możliwość pobierania opłat za przygotowanie takiego dokumentu.

4.3/5 - (22 votes)

2 Comments

  1. Potrzebuje pomocy wpadlam w petle dlugow nie mogę ich spłacić stracilam pracę. Nie mogę opłacić rachonkow. Nie mogę wziąć kolejnej pozyczki czy mozna mi jakos pomóc

  2. Mam problemy finansowe przez co nie moge splacic mojej pozyczki gdzie moge szukac pomocy o udzielenie mi kredytu na splacenie długu.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *