Windykacja co to?

Weź pożyczkę online
Windykacja co to?

W dzisiejszych czasach mnóstwo ludzi w Polsce pożycza pieniądze. Liczba osób, które mają zaciągnięte kredyty, czy pożyczki ciągle rośnie. Jest wiele opcji na pożyczenie funduszy. Najpopularniejszą metodą są kredyty bankowe, jednak instytucje poza bankowe także pożyczają pieniądze. Są to tak zwane chwilówki, gdzie bardzo łatwo można pożyczyć pieniądze bez potrzeby spełniania uciążliwych warunków. Również coraz częściej udzielane są pożyczki na ślub i wesele oraz pożyczki na wakacje.

Problemy z odzyskaniem długu.

Pożyczanie pieniędzy jest dobrym zjawiskiem, zarówno dla pożyczkobiorcy, który zyskuje pieniądze, które może przeznaczyć na jakiś cel oraz jest to dobre dla pożyczkodawcy, gdyż on na tym zarabia. Jednak problemy mogą się pojawić w momencie, gdy osoba, która pożyczyła pieniądze nie spłaca ich w terminie lub w ogóle ich nie spłaca. W takiej sytuacji zawsze zaczynają się podnosić emocje. Pożyczkodawca bardzo chce odzyskać swoje pieniądze, które się mu należą. Co w takiej sytuacji może zrobić pożyczkodawca?

Windykacja co to?

W celu odzyskania swoich pieniędzy pożyczkodawca może rozpocząć windykację dłużnika. Windykacja jest to pewien rodzaj mediacji pomiędzy stronami, czyli między wierzycielem, a dłużnikiem. Windykacja zazwyczaj polega na dialogu pomiędzy wymienionymi stronami. Windykator nie jest komornikiem i nie zajmuje własności dłużnika. Windykacja służy wynegocjowaniu kompromisu, który będzie korzystny dla obu stron. W skrajnych przypadkach windykacja może przenieść się do sądu. Wyróżniamy dwa główne rodzaje windykacji, które opisane są poniżej.

Rodzaje windykacji

Można wyróżnić dwa rodzaje windykacji, które różnią się między sobą wykorzystywanymi narzędziami służącymi zachęceniu dłużnika do spłaty zobowiązań.

  • windykacja polubowna
  • windykacja sądowa

Windykacja polubowna, jak nazwa wskazuje to spokojne negocjacje. Polega ona na dość łagodnym dochodzeniu należności. W jej ramach dłużnik jest zachęcany do spłaty długów. Do typowych narzędzi takiej windykacji zaliczymy: przypomnienia o konieczności spłaty długów, wezwania do spłaty, wezwania do oddania należności z notami odsetkowymi. W polubownej windykacji można również zawrzeć informacje, które mogą bardziej zachęcić dłużnika do spłaty zobowiązań. Można zawrzeć tam informacje, że wierzyciel przekaże sprawę do firmy windykacyjnej, wierzyciele informują także o przekazaniu danych dłużnika do BIG, czy też o opublikowaniu długu na giełdzie długów, czy nawet o skierowaniu sprawy do sądu. Można także korzystać ze współczesnej technologii i wystawiać opinie na stronach dłużnika na temat tego, że nie spłacić długu, co często może sprawić, że zdecyduje się na współpracę.

Wkroczenie firmy windykacyjnej

Wierzyciele rzadko dokonują windykacji samodzielnie, bardzo często zwracają się do wykwalifikowanych firm, które mają doświadczenie w ściąganiu długów. W przypadku małych długów można samemu zachęcać dłużnika do spłaty, jednak w przypadku sporych długów najczęściej ludzie, czy instytucje przekazują sprawę firmom windykacyjnym.

Proces windykacji może być trudny i ciężki. Wynika to z faktu, że przedmiotem procesu są pieniądze. Firmy windykacyjne działają na różne sposoby, które mają doprowadzić do zwrotu długu. Firmy takie przede wszystkim prowadzą negocjacje z dłużnikiem, windykator może odwiedzać taką osobę.

Windykatorzy często wysyłają dłużnikom maile, w których przypominają o konieczności zwrotu długów. Często także wysyłają listy polecone z wezwaniem do zapłaty. W listach podają potencjalne konsekwencje nie zwrócenia długu, co może motywować dłużnika do spłaty. W przypadku sporych problemów lub braku współpracy z dłużnikiem sprawa może wylądować w sądzie. Zazwyczaj w ostatnim liście do dłużnika zawierana jest informacja o tym, że sprawa zostanie niedługo lub już została do sądu skierowana.

Czego nie wolno windykatorom

Oczywiście windykatorzy mają obowiązek działać zgodnie z prawem. Ich zadaniem jest zachęcenie dłużnika do spłaty zobowiązań, jednak nie mogą oni posuwać się zbyt daleko. Dłużnik również powinien wiedzieć co windykator może, a czego mu nie wolno.

Windykator nie może

  • wprowadzać w błąd osoby zadłużonej
  • stosować gróźb
  • rozmawiać z innymi osobami o sprawach dłużnika
  • zastraszać dłużnika i jego bliskich
  • domagać się informacji o majątku dłużnika
  • nękać dłużnika nachodząc go w domu zbyt często
  • nie może wejść do domu dłużnika bez jego zgody

Windykacja sądowa jest wszczynana w przypadku, gdy windykacja polubowna nie przyniesie oczekiwanych rezultatów. Oczywiście pozew do sądu wiąże się z kosztami. Trzeba dokonać  analizy, czy warto opłacać firmę windykacyjną, a potem w razie problemów koszty sądowe. Koszty opłaty sądowej zazwyczaj wynoszą 5 % wartości długu ale nie mniej niż 30 złotych. W konsekwencji działań sądu w przypadku braku współpracy dłużnika do akcji może wkroczyć komornik.

Oczywiście dobrą opcją będzie polubowne rozwiązanie sporu. Zarówno dla wierzyciela, jak i dla dłużnika korzystniej jest się dogadać i uniknąć niepotrzebnych kosztów i nerwów. Windykacja polubowna zawsze będzie najlepszym wyjście. Dobrze jest się dogadać i osiągnąć jakiś kompromis. Oddawanie sprawy do sądu powinno być raczej ostatecznością zarówno ze względu na koszty, jak i ze względu na bardziej przyjazne rozwiązanie problemu.

Przeczytaj również, czy windykacja może oddać sprawę do komornika?

4.5/5 - (13 votes)

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *