Czy windykacja może oddać sprawę do komornika?

Weź pożyczkę
Czy windykacja może oddać sprawę do komornika?

Jaką instytucją jest firma windykacyjna oraz w jaki sposób funkcjonuje? Do jakich działań jest uprawniona? Firma windykacyjna pomaga ludziom, czy wręcz przeciwnie? Na powyższe pytania postaramy się Państwu udzielić dokładnych i rzetelnych odpowiedzi w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury!

Windykacja a negocjacja

Windykatorzy posiadają wiele kompetencji negocjacyjnych. Ta świadomość coraz częściej przebija się wśród społeczeństwa. Z tego względu windykatorzy są odbierani względnie pozytywnie, komornicy – wręcz przeciwnie. Nie może być inaczej, ponieważ każda firma windykacyjna, która istnieje na rynku, deklaruje, że celem jej działalności jest wypracowanie zgody z dłużnikiem, nie zaś jego zastraszanie bądź dążenie do osiągnięcia celu „po trupach”, byle otrzymać jak największą kwotę pieniędzy. Windykatorzy są ludzcy, potrafią rozmawiać z osobami zadłużonymi, aby wspólnie znaleźć rozwiązanie, które będzie satysfakcjonowało obie strony. W trakcie przeprowadzanych negocjacji daje się również dłużnikom do zrozumienia, że spłacenie długu leży w ich interesie. Dzięki takiemu podejściu zasadniczo zmienia się optyka.

Czy warto prowadzić rozmowy z firmami windykacyjnymi?

Odpowiedź na to pytanie jest prosta: tak! Nawet atmosfera współpracy bardzo opłaca się obu stronom. Windykator, prawie jak muzyka, łagodzi obyczaje między obiema stronami konfliktu – wierzycielem oraz dłużnikiem. Czy wobec tego uzasadnione jest stwierdzenie, że komornik jest stroną czynną, a windykator bierną? Tak, pod warunkiem, że jeżeli pod pojęciem „czynność” rozumiemy zachowania, takie jak nękanie czy przemoc psychiczna.

Metody działania firm windykacyjnych to kontaktowanie się z dłużnikiem w celu przekonania go do spłaty, przeprowadzanie rozważań nad zredefiniowaniem jej warunków tak, by spłata pożyczki bez dochodu była w jak najmniejszym stopniu dokuczliwa dla konsumenta obarczonego długiem.

Uprawnienia firmy windykacyjnej

Wierzyciel (czyli klient firmy windykacyjnej) nie po to korzysta z jej usług, aby zapewnić dłużnikowi nowych rozmówców. Cel działań jest jasno określony: mowa tu o odzyskaniu należności. Firmy windykacyjne nie poprzestają jedynie na negocjacjach (które swoją drogą są bardzo skuteczne). Oprócz tego pomagają również wierzycielom w kwestiach księgowości, poprzez jej uporządkowanie, dzięki czemu przejmują część odpowiedzialności na swoje barki.

Czy windykacja może oddać sprawę do komornika?

Dla osób, które są zadłużone, widoczna jest kolosalna różnica w zachowaniu komornika oraz windykatora. Widać ją już w chwili kontaktu. Wierzyciele najczęściej najpierw zatrudniają firmę windykacyjną. Dopiero, gdy jej działania nie przynoszą żadnych zadowalających rezultatów, sprawa oddawana jest przez wierzycieli do sądu. Wówczas swoje działania rozpoczyna ulubieniec wszystkich dłużników – komornik.

Jak wiadomo, komornicy zajmują szereg sprzętów, konta w banku czy nieruchomości. Firmy windykacyjne mogą wierzycielom zaproponować przedstawicielstwo przed sądem. W momencie, gdy komornik zajmuje wynagrodzenie dłużnika, jasne jest, że jakaś jego część trafi na jego konto. Niektórzy mogą więc sądzić, że windykator pracuje charytatywnie. Jaka jest prawda? Diametralnie inna.

Kiedy firma windykacyjna kieruje sprawę do sądu?

Kiedy firma windykacyjna skieruje sprawę do sądu dłużnik, na pewno zostanie o tym poinformowany listownie. Termin nie jest odgórnie ustalony, może to być od 3 miesięcy do nawet roku, a zależy od przebiegu windykacji i chęci do współpracy dłużnika. Wierzyciele pilnują jednak, aby roszczenie nie uległo przedawnieniu. 

Dochody windykatorów

Komornicy są funkcjonariuszami publicznymi, dzięki czemu posiadają wiele uprawnień oraz ochronę prawną. Windykatorzy z kolei działają na podstawie zleceń prywatnych. Na samym początku weryfikują, czy rzeczony dług istnieje. Potem, krótko przed upływem 60 dni od terminu zapłaty, kontaktują się z dłużnikiem i pytają o powód w opóźnieniu spłaty. Najczęściej jest to kontakt telefoniczny, który w niespełna połowie przypadków (45%) daje pozytywne rezultaty.

Firmom windykacyjnym zależy jednak na tym, by skuteczność w tym etapie była jak najmniejsza. Są bowiem bardzo łaskawe – nie żądają wówczas prowizji za pierwszy efektywny kontakt. W sytuacji, gdy taki monit jest nieskuteczny, rozpoczyna się windykacja właściwa. Polega to na wysyłaniu dłużnikowi wezwań do zapłaty, smsów, maili oraz litów. Zdarza się także, że windykatorzy zjawiają się w miejscu zamieszkania dłużników. Oprócz tego warto pamiętać, że firmy windykacyjne zajmują się dopisywaniem dłużników do rejestrów, takich jak BIG czy KRD.

Postępowanie windykacyjne

Ostatnim krokiem jest postępowanie windykacyjne – jest to przetransportowanie danych konsumenta do jednej z baz dłużników. Jest to moment finalny – firma windykacyjna nalicza sobie wówczas niemałą prowizję. Jeszcze niedawno koszty windykacji ponosił wierzyciel. Dziś sytuacja się zmieniła. Za ich opłacenie odpowiada dłużnik. Z powyższych informacji jasno wynika, że działania firm windykacyjnych nie są dla dłużników do końca pozytywne – windykacja nie jest usłana różami. Dłużnicy, którzy mają problem ze spłatą swoich zobowiązań, najpierw muszą spłaci pierwotne zobowiązania, a następnie zapłacić firmie windykacyjnej.

Ważna rola detektywów

Są sprytne osoby, które zaciągają niemałą liczbę pożyczek bez bik, a następnie ukrywają się, aby nie spłaci swoich długów. Firmy windykacyjne bardzo często korzystają z usług firm detektywistycznych, aby odnaleźć niesolidnych konsumentów.

4.4/5 - (12 votes)

One Comment

  1. Otrzymałem pismo od Komornika o zapłatę zobowiązań z roku 2004 . Nie mam pojęcia za co . Pisałem do Komornika emaila aby mi przedstawił wyrok w PDF-e bo Komornicy wysyłają pisma Sądowe skanowane

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.