Jak sprawdzić zadłużenie w biku?

Weź pożyczkę
Jak sprawdzić zadłużenie w biku?

Masz problem ze swoim zadłużeniem? Nie wiesz co dalej?

Zobacz jak uzyskać więcej informacji na temat zadłużenia z Biurem Informacji Kredytowej

Brak uzyskania kredytu lub pożyczki gotówkowej mimo stabilnej sytuacji finansowej może oznaczać że mamy jakieś nie spłacone jeszcze zobowiązania, które powinniśmy uregulować. Biuro Informacji Kredytowej jest podmiotem zbierającym informacje na temat każdego dłużnika, dzięki czemu banki są w stanie na podstawie danych zawartych w nim podejmować decyzję o udzieleniu kredytu. Na szczęście nie tylko Banki i inne instytucje finansowe mają wgląd do danych BIK ponieważ ty też możesz je mieć. Biuro Informacji kredytowej jest przygotowane na prośby świadomych konsumentów kredytów i pożyczek pozabankowych na 12 miesięcy, aby wydawać spersonalizowane raporty dotyczące zadłużenia. Taki raport z BIK nie jest darmowy, jednak warto jest go zamówić ze względu na fakt jego szczegółowości i przydatności we własnej ocenie swojej zdolności kredytowej.

Jak sprawdzić zadłużenie w BIK?

Aby sprawdzić zadłużenie w BIK i uzyskać spersonalizowany raport, wystarczy:

 1. Wejść na stronę www.bik.pl
 2. Przejść do zakładki Klienci indywidualni
 3. Wybrać interesujący nas pakiet 1 raport/12 raportów
 4. Zamówić i wypełnić niezbędne dane
 5. Raport ze sprawdzonym zadłużeniem w BIK gotowy

Co zawiera się w raporcie BIK?

Raport BIK zawiera wiele pożytecznych informacji, zarówno takich jak historia spłat konkretnych kredytów, obecne zadłużenie, oraz skala punktowa dłużnika. Wszystkie informacje zawarte w raporcie to dokładnie te same dane, które otrzymuje instytucja finansowa przy sprawdzaniu twojej zdolności kredytowej. Informacje te są przydatne ponieważ możemy zobaczyć jak wszystkie instytucje oceniały nas jako swojego wierzyciela. W raporcie zawarta jest również kwota spłaty obecnych zadłużeń, pozostałe kwoty do spłaty, jak i spłacone kredyty i pożyczki. Ocena punktowa czyli tzw. scoring jest systemem oceny dłużnika, który wysyłany bankom ma podpowiedzieć czy dana osoba rzetelnie spłaca swoje zobowiązania czy też nie. Ponad to dla prostoty dostaniemy graficzny wskaźnik ilustrujący w jakiej sytuacji obecnie się znajdujemy.

Oprócz informacji z samego BIK’u w raporcie zawierają się informacje z Biura informacji Gospodarczej. BIG działa na podobnej zasadzie co BIK jednak nie zbiera informacji dotyczących kredytów a zobowiązań wynikających z innych umów. Biuro informacji Gospodarczej informowane jest najczęściej o opóźnieniach wynikających z braku zapłaty za rachunek telefoniczny, telewizję, czy internet. Takie informacje nie zawsze brane są pod uwagę przez Bank, jednak jeżeli sytuacja kredytowa jest nie jasna, brak zadłużeń w BIG może nam pomóc.


Przeczytaj także:

Jak sprawdzić zadłużenie w ZUS?
Pożyczka bez bik


Jak wykorzystywać pobrane już raporty BIK?

Przede wszystkim jest to wiedza na nasz własny temat, która mają również banki udzielające nam pożyczek. Mając przed sobą raport BIK możemy odpowiednio przygotować się do rozmowy na temat kredytu hipotecznego, czy też kredytu na swoją pierwszą działalność gospodarczą. Zamówienie Pakietu raportów na cały rok pozwoli nam na bieżące śledzenie zmian naszego stanu jako dłużnika. Informacje z raportu możemy wykorzystywać do poprawienia naszej punktacji jako dłużnika w ten sposób otrzymując w przyszłości lepsze warunki kredytu.

Raporty BIK możemy wykorzystać również w innych sytuacjach np. wynajmu mieszkania. Dzięki przedstawieniu takiego raportu osobie wynajmującej nam mieszkanie zyskamy zaufanie jako rzetelnego najemcy. Raporty takie przydają się również kiedy mówimy o kupnie na raty dóbr luksusowych, kiedy trzeba przedstawiać swoje informacje o zarobkach i inne dane istotne w procesie udzielenia pożyczki na dane dobro.

Co wpływa korzystnie na naszą historię kredytową?

Posiadając dobra historię kredytową możemy negocjować dobre warunki kredytu, otrzymać dłuższy okres kredytowania, oraz niższe oprocentowanie. Dbanie o swoją historię kredytową nie jest w brew pozorom takie trudne, jednak wymaga pewnej wiedzy. Przede wszystkim modelowy dłużnik spłaca swoje zobowiązania dokładnie w dniu przewidzianym umową kredytową. Jest to mały niuans o którym nie każdy wie a jednak pozwala świadomie kontrolować swoją historię kredytową. Spłaty zobowiązań zarówno po czasie jak i przed mogą negatywnie wpływać na nasz scoring w systemie BIK. Do innych ważnych aspektów należą:

 • Jak najwięcej spłaconych zobowiązań
 • Obecne zobowiązania brane na jak najdłuższy okres kredytowania
 • Regularne spłaty kart kredytowych odnawialnych (również wchodzą w skład BIK)
 • Utrzymywanie maksymalnie niewiele otwartych zadłużeń

Podsumowanie

Sprawdzenie zadłużenia w BIK jest dostępne dla każdego chętnego dorosłego obywatela RP. Każdy zainteresowany takim raportem musi zapłacić za jego wygenerowanie kwotę obecnie obowiązującą w BIK. Raport który za tą sprawą otrzymamy będzie rzetelnym źródłem informacji o nas jako o dłużniku. Przedstawić taki raport możemy zarówno w instytucji finansowej jak i podczas podpisywania umów w których niezbędna jest ocena nas jako partnera. Dzięki posiadanemu raportowi zyskujemy informacje o tym jak widzi nas bank, oraz możemy na bieżąco monitorować jak zmienia się ona w czasie. Raport BIK to bardzo użyteczne narzędzie do własnej oceny swoich zdolności finansowych, oraz polepszenia swojego wizerunku u partnerów finansowych.

4.6/5 - (10 votes)

2 Comments

 1. Witam, Czy częste sprawdzanie BIK wpływa na moją zdolność? Jak często można sprawdzać BIK ?

  1. Panie Jarku, BIK traktuje wszystkie zapytania kredytowe o ten sam produkt finansowy, ale złożone w ciągu 14 dni – jako jedno.
   Problemem może okazać się to, że jeżeli 4 banki odmówią nam kredytu, taka informacja pojawi się w BIK i szanse na uzyskanie pożyczki czy kredytu w innym miejscu powoli spadają.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.