Jak sprawdzić zadłużenie w ZUS?

Weź pożyczkę
Jak sprawdzić zadłużenie w ZUS?

Opłacanie składek ZUS to niezbyt przyjemne doświadczenie dla osób, które chcą dbać o swoje finanse, ponieważ na takie składki zwykle idzie sporo pieniędzy. Trzeba je jednak opłacać, lecz nie wszyscy podchodzą do takiego obowiązku na poważnie. Niekiedy powstają więc spore zaległości na koncie, jednak nie wszyscy o nich pamiętają.

Zawsze istnieje jednak możliwość sprawdzenia takich zaległości, aby mieć pojęcie o tym, w jakiej konkretnie sytuacji znajduje się dana osoba. Sprawdzenie zadłużenia w ZUS wcale nie jest zbyt czasochłonne oraz skomplikowane, więc każdy może zdecydować się na takie posunięcie kiedy tylko chce.

Najmniejsze długi posiadane w ZUS mogą sprawić, iż płatnik będzie pozbawiony ubezpieczenia. To bardzo niekorzystna informacja dla płatników, dlatego warto czuwać nad swoimi składkami, tak aby potem nie dochodziło do jakichś większych rozczarowań z tym związanych.

Zadłużenie w ZUS – uzyskanie odpowiedniego zaświadczenia

Jeśli ktoś będzie chciał sprawdzić stan swojego konta w ZUS zawsze może wystąpić o zaświadczenie ZUS-EWN. Należy wypełnić wtedy odpowiedni wniosek, a wtedy człowiek może dowiedzieć się jak wygląda jego sytuacja od strony instytucjonalnej. Jest to bardzo ważne, ponieważ takie zaświadczenia o nieposiadaniu zaległości są przydatne, gdy:

  • płatnik stara się o kredyt bankowy,
  • płatnik startuje w ważnych dla firmy przetargach.

Widać więc wyraźnie, że wiele osób podchodzi do tego bardzo poważnie, ponieważ tego typu zaświadczenie może mieć wpływ na ich niedaleką przyszłość. Warto więc nie zalegać z żadnymi składkami, ponieważ nawet najmniejsze długi będą odnotowane na otrzymanym z ZUS zaświadczeniu i wtedy też decyzja o przyznaniu kredytu gotówkowego dla płatnika może nie być zbyt korzystna. O zaświadczenie można ubiegać się obecnie na kilka sposobów, można złożyć wniosek w formie papierowej i wysłać go listem poleconym, czy też zanieść go do ZUS samemu, zależnie od preferencji osób występujących o takie zaświadczenia.

Zadłużenie ZUS – jak sprawdzić?

O tym, ile wynosi zadłużenie ZUS jak sprawdzić saldo, informuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych następująco:

  • w placówce,
  • przez PUE ZUS.

Żeby pokryć zaległości, do kwoty widniejącej jako zadłużenie należy doliczyć odsetki za zwłokę. Można zwrócić się o zaświadczenie o niezaleganiu w opłacaniu składek.

Możliwość złożenia wniosku przez Internet

Bardzo dobrą informacją dla wszystkich płatników jest na pewno to, że można takie wnioski składać obecnie przez Internet. Oznacza to tyle, że nie trzeba będzie stać w długich kolejkach w ZUS, a wystarczy parę kliknięć myszką i wniosek zostanie wysłany w formie online. Wtedy jednak trzeba posiadać konto na specjalnej platformie, która nazywa się Platformą Usług Elektronicznych. To z jej pomocą będzie można składać bez problemów wnioski internetowo i unikać tym samym długich kolejek w urzędzie.

Coraz więcej osób decyduje się na skorzystanie z takiej możliwości zwłaszcza, że nie jest to zbyt trudne, a znacząco ułatwia życie osobom zapracowanym, które nie mają tyle wolnego czasu, aby osobiście udać się do urzędu i czekać na swoją kolej. Co istotniejsze za wydanie takiego zaświadczenia nie trzeba będzie płacić żadnych pieniędzy, jest to całkowicie darmowe. W niektórych przypadkach w imię płatnika o taki wniosek może wystąpić jego pełnomocnik.

Informacje o jakich składkach znajdują się na zaświadczeniu z ZUS?

Otrzymując takie zaświadczenie z ZUS można zdecydowanie poszerzyć swoją wiedzę i przygotować się tym samym na różne ewentualności. Na zaświadczeniu widnieją informacje o składkach na takie ubezpieczenia jak:

  • ubezpieczenie zdrowotne,
  • Fundusz Pracy,
  • ubezpieczenie społeczne,
  • Fundusz Emerytur Pomostowych,
  • Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

Wszystko jest dokładnie wyszczególnione, więc każdy będzie mógł się w tym połapać bez najmniejszego kłopotu. Wtedy płatnik zobaczy, czy w związku z danymi składkami ma na swoim koncie jakieś zaległości, czy też może jego konto jest zupełnie czyste i nie ma się czym obawiać, składając wniosek o przyznanie kredytu w banku. Warto w pierwszej kolejności zdecydować się na sięgnięcie po takie zaświadczenie, ponieważ tym samym można zaoszczędzić sobie wielu nerwów, ale też wstydu. Dla banków będzie się wtedy zdecydowanie wiarygodniejszą osobą, dlatego szanse na ewentualne uzyskanie kredytu znacząco wzrosną.

Jak długo trzeba czekać na zaświadczenie?

Płatnicy składający takie wnioski bardzo często zastanawiają się też nad tym, jak długo będą oczekiwać na takie zaświadczenie, ponieważ w niektórych przypadkach czas goni daną osobę i chce się mieć zaświadczenie jak najszybciej. Odpowiedź jest bardzo prosta, jeśli nie będzie zaległości na koncie płatnika to dokument otrzyma się praktycznie natychmiastowo, nawet następnego dnia. Jeśli jednak coś będzie nie tak i zostaną wykryte jakieś zaległości, to czas oczekiwania może wydłużyć się nawet do 7 dni.

Będzie to jednak jasny znak dla płatnika, że jego konto nie jest czyste i powstały zaległości, którym trzeba będzie stawić czoła. W sytuacji, gdy będzie składało się wniosek internetowy, na tej samej platformie otrzyma się odpowiedź zwrotną, dlatego nie trzeba będzie osobiście udawać się do urzędu, co jest bardzo korzystnym rozwiązaniem dla wielu osób. Widać, że dowiedzenie się o tym, czy ma się jakieś zadłużenie w ZUS, czy też nie wcale nie jest trudne i każdy może się o tym przekonać na własnej skórze.

Jeżeli posiadasz zadłużenie w ZUS i nie masz wolnej gotówki aby je uregulować, zawsze możesz skorzystać z ofert pozabankowych takich jak pożyczki dla bardzo zadłużonych lub pożyczek dla zadłużonych bez gwaranta.

5/5 - (7 votes)

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.