Jak usunąć wpis w BIK?

Jak usunąć wpis w BIK?

Negatywne raporty w Biurze Informacji Kredytowej mogą przysporzyć nam sporo kłopotów w przypadku, gdy staramy się o większy kredyt na bardzo ważny dla nas cel jakim może być zakup mieszkania lub budowa domu. Wówczas, zdarzają się sytuacje, że z pozoru błachy i nie duży kredyt staje się dla nas barierą nie do pokonania, a to wszystko za sprawą wpisu o zadłużeniu w rejestrze BIK. Kredyt spłacony, raport dalej widnieje a my- stoimy w miejscu. W jaki sposób zatem usunąć wpis w BIK, i czy w ogóle jest to możliwe?

Pojęcie usunięcia wpisu w BIK istnieje wyłącznie w teorii, bowiem w praktyce taka operacja nie jest możliwa. Spowodowane jest to rolą, jaką pełni Biuro Informacji Kredytowej. Instytucja ta jest wyłącznie administratorem danych, czyli operuje danymi w zakresie przechowywania i udostępniania danych a modyfikacje tych danych są pod ścisłą kontrolą Prawa Bankowego. Nie ma możliwości ich czynnej modyfikacji, w związku z czym odwołanie się do BIK z żądaniem usunięcia danych o historii kredytowej to zbędna i skazana na niepowodzenie prośba.

Kiedy dane o naszej historii kredytowej trafiają do BIK?

W momencie wnioskowania w banku o kredyt, tworzony jest w BIK nasz profil. Następnie, do BIK przesyłane są cyklicznie, przynajmniej raz w tygodniu- raporty o spłacie. Nie ma różnicy czy spłacamy regularnie w terminie, czy z opóźnieniami- wszystkie dane lądują do rejestru do czasu całkowitego wygaśnięcia zobowiązania.

Jak długo będę widoczny w BIK?

Po spłacie zobowiązania, w obrębie którego nie figurowały żadne zaległości, nasze dane przestaną być widoczne dla innych instytucji, które ewentualnie będą chciały zweryfikować naszą osobę w rejestrach. Wyjątek stanowi sytuacja, w której wyrazimy zgodę na przetwarzanie danych po wygaśnięciu kredytu, lub takiej zgody nie wycofamy.

Jeżeli jednak, nasz kredyt  był sytuacją problemową i pojawiły się na nim zaległości, duże opóźnienia w spłacie i inne czynniki negatywnie wpływające na regularność naszej spłaty, wówczas dane w rejestrach mogą być przechowywane przez okres 5 lat i w tej sytuacji BIK, gospodaruje tymi danymi nawet bez wyrażenia przez nas zgody. Aby taki ruch był jednak możliwy dla BIKu muszą być spełnione dwa czynniki:

  • opóźnienie spłaty wynosi ponad 60 dni
  • minęło 30 dni od poinformowania nas o sytuacji naszego zobowiązania

Czy BIK może sam usunąć nasz wpis?

BIK zarządza jedynie danymi na poziomie przechowywania i udostępniania. BIK nie może podejmować samodzielnie decyzji w sprawie modyfikacji danych klientów. Taka operacja następuje bo otrzymaniu przez BIK wniosku od określonej instytucji, np. banku czy firmy pożyczkowej.

Warto również wiedzieć, że w czasie spłaty danego zobowiązania, nie da się go wymazać, np. w celu ułatwienia zaciągnięcia innego kredytu czy pożyczki. Aktywne spłaty są zawsze widoczne w bazie BIK.

Do kogo należy zwrócić się o cofnięcie zgody na przetwarzanie w BIK?

Zasadniczo, chcąc „wymazać” się z rejestru BIK jedyne co możemy zrobić to cofnąć zgodę o spłaconym zobowiązaniu lub w przypadku problemów ze spłatą, złożyć odpowiedni wniosek w instytucji, w której posiadamy pożyczkę o przedłużeniu spłaty czyli restrukturyzację. W związku z tym, tego rodzaju dyspozycje możemy złożyć wyłącznie w miejscu, w którym wnioskowaliśmy o produkt kredytowy. Będzie to np. nasz bank, firma pożyczkowa czy inna instytucja finansowa.

W jakiej sytuacji mogę wykreślić mój wpis w BIK?

  • Wycofanie zgody o kredycie, ale tylko jeśli był spłacany terminowo
  • Korekta błędnych informacji
  • Jeśli od spłaty kredytu, który obarczony był zaległościami minęło minimum 5 lat

Czy usunięcie wpisu z BIK jest dobrym rozwiązaniem?

Jeśli chcemy wycofać zgodę na przetwarzanie kredytu, warto zastanowić się nad tym 2 razy. O ile w przypadku nierzetelności w spłacaniu zobowiązań, chcemy jak najszybciej zapomnieć i nie zostawiać po tym śladu, tyle w przypadku uczciwie spłacanych rat warto zostawić taki wpis w rejestrze. Dlaczego?

Wszystko za sprawą „scoringu” BIK. Jest to model oceny ryzyka dla osób ubiegających się o dany produkt kredytowy np. zakup mieszkania, kredyt odnawialny, karta kredytowa lub zwykły kredyt gotówkowy.

Klient w ramach spłacanych rat otrzymuje od BIK punkty, które gromadzone są w raporcie. Jednak spłacane raty to nie wszystkie zadania, jakie budują ocenę scoringową.

Dodatkowo, możemy uzyskać ocenę za:

  • umiarkowana ilość zobowiązań w jednym czasie
  • nie zbyt wiele złożonych wniosków o kredyt
  • terminowa spłata rat
  • korzystanie z limitów kredytowych w sposób umiarkowany, tzn. nie wykorzystywanie ich do końca

Wspomniany scoring może zatem mieć zasadnicze znaczenie w otrzymanej decyzji kredytowej, natomiast usuwanie informacji o prawidłowo spłacanych ratach, niejako rujnuje naszą opinię w oczach banków, co finalnie wpływa na decyzję kredytową. Jak widać nie zawsze warto wnioskować o wycofanie zgody kredytowej, jeśli nie mamy na sumieniu nieuczciwie spłacanych kredytów.

Czy modyfikacja moich danych w BIK kosztuje?

Składając samodzielnie wniosek w banku, nie jesteśmy obarczeni żadnymi kosztami. Na rynku pojawiają się jednak instytucje pomagające w usunięciu wpisu z BIK, jednak zakres możliwości takich firm zwykle nie odbiega od tego co możemy zrobić sami. Działanie firm oferujących pomoc z formalnościami to wcześniej wspomniane wysłanie wniosku do instytucji udzielającej produktu kredytowego oraz wniosku o restrukturyzację. Mając jednak na uwadze, że wypisujemy się z BIK z powodu zaległości- nie warto dodawać sobie dodatkowych kosztów za coś, co możemy wykonać samodzielnie a dodatkowo nie jest skomplikowane.

Podziel się swoją opinią i zostaw komentarz ...

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *