Jak usunąć wpis w BIK?

Weź pożyczkę online
Jak usunąć wpis w BIK?

Negatywne raporty w Biurze Informacji Kredytowej mogą przysporzyć nam sporo kłopotów w przypadku, gdy staramy się o większy kredyt na bardzo ważny dla nas cel jakim może być zakup mieszkania lub budowa domu. Wówczas, zdarzają się sytuacje, że z pozoru błachy i nie duży kredyt staje się dla nas barierą nie do pokonania, a to wszystko za sprawą wpisu o zadłużeniu w rejestrze BIK. Kredyt spłacony, raport dalej widnieje a my- stoimy w miejscu. W jaki sposób zatem usunąć wpis w BIK, i czy w ogóle jest to możliwe?

Pojęcie usunięcia wpisu w BIK istnieje wyłącznie w teorii, bowiem w praktyce taka operacja nie jest możliwa. Spowodowane jest to rolą, jaką pełni Biuro Informacji Kredytowej. Instytucja ta jest wyłącznie administratorem danych, czyli operuje danymi w zakresie przechowywania i udostępniania danych a modyfikacje tych danych są pod ścisłą kontrolą Prawa Bankowego. Nie ma możliwości ich czynnej modyfikacji, w związku z czym odwołanie się do BIK z żądaniem usunięcia danych o historii kredytowej to zbędna i skazana na niepowodzenie prośba.

Kiedy dane o naszej historii kredytowej trafiają do BIK?

W momencie wnioskowania w banku o kredyt, tworzony jest w BIK nasz profil. Następnie, do BIK przesyłane są cyklicznie, przynajmniej raz w tygodniu- raporty o spłacie. Nie ma różnicy czy spłacamy regularnie w terminie, czy z opóźnieniami- wszystkie dane lądują do rejestru do czasu całkowitego wygaśnięcia zobowiązania.

Jak długo będę widoczny w BIK?

Po spłacie zobowiązania, w obrębie którego nie figurowały żadne zaległości, nasze dane przestaną być widoczne dla innych instytucji, które ewentualnie będą chciały zweryfikować naszą osobę w rejestrach. Wyjątek stanowi sytuacja, w której wyrazimy zgodę na przetwarzanie danych po wygaśnięciu kredytu, lub takiej zgody nie wycofamy.

Jeżeli jednak, nasz kredyt  był sytuacją problemową i pojawiły się na nim zaległości, duże opóźnienia w spłacie i inne czynniki negatywnie wpływające na regularność naszej spłaty, wówczas dane w rejestrach mogą być przechowywane przez okres 5 lat i w tej sytuacji BIK, gospodaruje tymi danymi nawet bez wyrażenia przez nas zgody. Aby taki ruch był jednak możliwy dla BIKu muszą być spełnione dwa czynniki:

  • opóźnienie spłaty wynosi ponad 60 dni
  • minęło 30 dni od poinformowania nas o sytuacji naszego zobowiązania

Czy BIK może sam usunąć nasz wpis?

BIK zarządza jedynie danymi na poziomie przechowywania i udostępniania. BIK nie może podejmować samodzielnie decyzji w sprawie modyfikacji danych klientów. Taka operacja następuje bo otrzymaniu przez BIK wniosku od określonej instytucji, np. banku czy firmy pożyczkowej.

Warto również wiedzieć, że w czasie spłaty danego zobowiązania, nie da się go wymazać, np. w celu ułatwienia zaciągnięcia innego kredytu czy darmowej chwilówki . Aktywne spłaty są zawsze widoczne w bazie BIK.

Do kogo należy zwrócić się o cofnięcie zgody na przetwarzanie w BIK?

Zasadniczo, chcąc „wymazać” się z rejestru BIK jedyne co możemy zrobić to cofnąć zgodę o spłaconym zobowiązaniu lub w przypadku problemów ze spłatą, złożyć odpowiedni wniosek w instytucji, w której posiadamy pożyczkę o przedłużeniu spłaty czyli restrukturyzację. W związku z tym, tego rodzaju dyspozycje możemy złożyć wyłącznie w miejscu, w którym wnioskowaliśmy o produkt kredytowy. Będzie to np. nasz bank, firma pożyczkowa czy inna instytucja finansowa.

Jak usunąć wpis w BIK?

Sposób na to, jak usunąć wpis w BIK powstały przez opóźnienie w spłacie zobowiązania, nie istnieje. Negatywne informacje mogą być przechowywane w BIK bez zgody tego, kogo dotyczą, przez okres 5 lat. Usunięte mogą zostać tylko :

  1. Wycofanie zgody o kredycie, ale tylko jeśli był spłacany terminowo
  2. Korekta błędnych informacji
  3. Jeśli od spłaty kredytu, który obarczony był zaległościami minęło minimum 5 lat

Czy usunięcie wpisu z BIK jest dobrym rozwiązaniem?

Jeśli chcemy wycofać zgodę na przetwarzanie kredytu, warto zastanowić się nad tym 2 razy. O ile w przypadku nierzetelności w spłacaniu zobowiązań, chcemy jak najszybciej zapomnieć i nie zostawiać po tym śladu, tyle w przypadku uczciwie spłacanych rat warto zostawić taki wpis w rejestrze. Dlaczego?

Wszystko za sprawą „scoringu” BIK. Jest to model oceny ryzyka dla osób ubiegających się o dany produkt kredytowy np. zakup mieszkania, kredyt odnawialny, karta kredytowa lub zwykły kredyt gotówkowy.

Klient w ramach spłacanych rat otrzymuje od BIK punkty, które gromadzone są w raporcie. Jednak spłacane raty to nie wszystkie zadania, jakie budują ocenę scoringową.

Dodatkowo, możemy uzyskać ocenę za:

  • umiarkowana ilość zobowiązań w jednym czasie
  • nie zbyt wiele złożonych wniosków o kredyt
  • terminowa spłata rat
  • korzystanie z limitów kredytowych w sposób umiarkowany, tzn. nie wykorzystywanie ich do końca

Wspomniany scoring może zatem mieć zasadnicze znaczenie w otrzymanej decyzji kredytowej, natomiast usuwanie informacji o prawidłowo spłacanych ratach, niejako rujnuje naszą opinię w oczach banków, co finalnie wpływa na decyzję kredytową. Jak widać nie zawsze warto wnioskować o wycofanie zgody kredytowej, jeśli nie mamy na sumieniu nieuczciwie spłacanych kredytów.

Czy modyfikacja moich danych w BIK kosztuje?

Składając samodzielnie wniosek w banku, nie jesteśmy obarczeni żadnymi kosztami. Na rynku pojawiają się jednak instytucje pomagające w usunięciu wpisu z BIK, jednak zakres możliwości takich firm zwykle nie odbiega od tego co możemy zrobić sami. Działanie firm oferujących pomoc z formalnościami to wcześniej wspomniane wysłanie wniosku do instytucji udzielającej produktu kredytowego oraz wniosku o restrukturyzację. Mając jednak na uwadze, że wypisujemy się z BIK z powodu zaległości- nie warto dodawać sobie dodatkowych kosztów za coś, co możemy wykonać samodzielnie a dodatkowo nie jest skomplikowane.

4.5/5 - (13 votes)

One Comment

  1. Chciałam wziąć kredyt na kuchnię około 100 00 zł ale dostałam odmowę bez podawania przyczyn. Chciałabym znać przyczynę odmowy ponieważ spłacam wszystko na czas. Dziękuję

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *