Jak wyjść z długów finansowych?

Weź pożyczkę
Jak wyjść z długów finansowych?

Dzisiejszy świat kręci się wokół pieniędzy. Są one bardzo ważne w życiu dla każdego człowieka i każdemu są bezwzględnie potrzebne. Wiele osób jednak potrzebuje więcej pieniędzy niż aktualnie posiada. W takiej sytuacji zaciągają oni pożyczki dla zadłużonych bez zdolności kredytowej online . Pożyczki biorą różne grupy ludzi, często są to inwestorzy, którzy wpadli na pomysł na zrobienie biznesu, są to osoby, które chcą kredyt konsumpcyjny na daną rzecz, są to także osoby, które już są zadłużone i kolejne pożyczki mają im pomóc wyjść z problemów.

Popadnięcie w długi finansowe – co dalej?

Czasami może się zdarzyć, że nie przemyślimy sprawy związanej z zaciągnięciem kredytu, czy pożyczki i wpadniemy w kłopoty. Możemy również nie trafić z jakąś inwestycją, możemy zachorować, ulec wypadkowi. W bardziej skrajnych przypadkach może się zdarzyć, że umrze ktoś bliski, a dług przejdzie na nas. W takich sytuacjach zostajemy z długiem do spłacenia. Jeżeli taki dług przekracza nasze możliwości finansowe bardzo często załamujemy się, zaczynamy się tym przejmować.

Opisane wyżej sytuacje są trudne, jednak nie są beznadziejne. Nawet z pozornie trudnym problemem można sobie poradzić, trzeba jednak podejść do tego chłodno i bez emocji. Przede wszystkim koniecznie należy unikać dalszego zadłużania się. Jeżeli mamy już długi, nie warto ich powiększać. Wpadanie w spirale zadłużenia jest najgorszym wyjściem. Oczywiście istnieją kredyty konsolidacyjne, o których powiemy później, jednak poza nimi dalsze zadłużanie się nigdy nie me sensu. Jeżeli jesteś hazardzistą, musisz się tego nałogu pozbyć. Jeżeli masz problemy z alkoholem, także trzeba sobie z nimi poradzić. Trzeba wyeliminować wszelkie rzeczy, które mogą generować kolejne zadłużenia.

Trzeba mieć świadomość, że poradzenie sobie z długiem będzie może trwało sporo czasu i będzie czasami bardzo ciężkie. Nie ma się co oszukiwać, że będzie łatwo. Będą potrzebne różne decyzje, które mogą spowodować obniżenie komfortu życia, pewne niedogodności. Mimo to warto wziąć się w garść i podołać problemom.

Jak wyjść z długów finansowych – najważniejsze zasady

  1. Postaraj się skonsolidować obecne zadłużenia
  2. Zmniejsz wielkość obecnych rat i rozłóż spłatę w dłuższym terminie
  3. Zacznij kontrolować swoje wydatki
  4. Zwiększ swoje obecne dochody
  5. Nie unikaj rozmów z wierzycielami, czy komornikami
  6. Możesz sprawdzić, czy dług nie uległ przedawnieniu
  7. Skorzystaj z pomocy rodziny

Na początku drogi, której celem jest wyjście z zadłużenia trzeba spisać wszelkie swoje zobowiązania. Jeżeli nie wiesz, gdzie ile pieniędzy masz oddać, nie jest to dobry znak. Oznacza to, że nie kontrolujesz swoich długów ani finansów. Wypisać długi można na kartce, bądź w komputerze. Lista taka uświadomi cię, z czym będziesz musiał się zmierzyć w najbliższym czasie. Dobrze będzie również określić priorytety twoich długów. Jeżeli z  powodu jakiegoś długu komornik przychodzi do domu, będzie on zdecydowanie najważniejszy.

Naucz się kontrolować finanse

Popadnięcie w długi finansowe wiąże się między innymi z faktem, że wcześniej dłużnik nie potrafił kontrolować swoich dochodów i wydatków. Umiejętność zarządzania własnymi finansami powinna być jedną z podstawowych zdolności w życiu każdego człowieka. Warto spisać wszystkie swoje wydatki oraz przychody. Dobrze jest grupować je oraz robić rozliczenia co miesiąc. W ten sposób można zyskać kontrolę nad swoimi finansami. Można będzie stwierdzić, że na to, czy na to wydajemy za dużo. Pamiętajmy, że główna zasada w budżecie każdego domu brzmi: wydawaj mniej, niż zarabiasz.

Zwiększ swoje dochody

Po sporządzeniu budżetu domowego dobrze będzie ograniczyć zbędne wydatki do minimum. Dobrze będzie także zwiększyć dochody. W okresie wychodzenia z długów finansowych może nawet trzeba będzie znaleźć dodatkową pracę, czy dodatkowe zajęcia, które zwiększą zarobki. Im więcej zarobi osoba zadłużona, tym szybciej będzie w stanie wyjść na prostą. Być może w twoim przypadku konieczna będzie zmiana pracy, ponieważ w aktualnej zarobki nie są zbyt duże. Możliwości jest na pewno wiele. W dzisiejszym świecie można dość łatwo znaleźć dodatkowe zajęcie, czy inną pracę.

Negocjuj z wierzycielami

Jeżeli nasz domowy budżet jest uporządkowany, pora zacząć jak najszybciej spłacać długi finansowe. Najpierw dobrze jest porozmawiać z wierzycielami. Czy jest to bank, czy osoba prywatna, można zawsze coś wynegocjować. W wielu przypadkach może się zdarzyć, że dany wierzyciel wynajął firmę windykacyjną w celu ściągnięcia długu. W takich wypadkach należy porozmawiać z windykatorem i spróbować wynegocjować jak najbardziej korzystny kompromis. Można spróbować rozłożyć raty na nieco dłuższy okres, można spróbować zmienić termin spłaty. Na pewno warto się starać o jak największe ułatwienia w spłacie zadłużeń. Koniecznie trzeba unikać sporów sądowych, które nie są dobre ani dla dłużnika ani dla wierzyciela.

W przypadku długów w banku, dobrym pomysłem okazać się może tak zwany kredyt konsolidacyjny. Banki oferują go osobom, które mają kłopoty z długami finansowymi. Polega on na tym, że bank spłaca twoje zadłużenia, a ty musisz spłacać kredyt konsolidacyjny bankowi, jednak jest on rozłożony na dość długi okres czasu i raty mogą być mniej bolesne, niż normalne spłacanie długów.

Długi finansowe – podsumowanie

Popadnięcie w długi finansowe nie jest niczym przyjemnym. Jednak pamiętaj, że długi są zazwyczaj z twojej winy. Dlatego musisz sobie z nimi poradzić. Bez wątpienia możliwe jest wyjście z tego typu problemów. Po poradzeniu sobie z długami staniesz się silniejszym człowiekiem, który radzi sobie nawet w z pozoru beznadziejnych sytuacjach. Należy pamiętać o odpowiedniej motywacji, mieć plan działania i powoli wychodzić na prostą.

4.6/5 - (8 votes)

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.