Wśród najbardziej skomplikowanych a zarazem najbardziej korzystnych rozwiązań, jakie w chwili obecnej istnieją na rynku pożyczkowym, można wymienić pożyczki konsolidacyjne. Mimo tego, iż ten typ pożyczek może być bardzo pomocny dla wielu pożyczkobiorców w Polsce, to jednak dane statystyczne wskazuję, że tylko mały odsetek Polaków umie wyjaśnić, na czym polega pożyczka konsolidacyjna oraz dlaczego to rozwiązanie w niektórych okolicznościach jest bardzo efektowne oraz zalecane. Zapraszamy serdecznie do wnikliwej lektury!
Co kryje się pod terminem pożyczki konsolidacyjnej?
Jak wskazuje sama nazwa tej usługi, pożyczka konsolidacyjna służy przede wszystkim połączeniu w całość kilku różnych zobowiązań pożyczkowych. W praktyce oznacza to, iż kilka różnych pożyczek, które zaciągnęliśmy, łączymy w jedną, dużą pożyczkę. Niezwykle często wraz z wzięciem takiej pożyczki można również dobrać dodatkową gotówkę. Jest to jednak uzależnione od tego, czy posiadamy w danej chwili odpowiednią zdolność kredytową.
Jeszcze kilka lat temu możliwość konsolidacji różnych zobowiązań pożyczkowych nie była dostępna w ofercie wielu instytucji finansowych działających na polskim rynku. W tej chwili sytuacja znacząco się zmieniła – pożyczki konsolidacyjne są dostępne także w ofercie firm pozabankowych na coraz lepszych warunkach.
Przeczytaj również:
Pożyczka 24h/7 – czy całodobowa pożyczka to dobre rozwiązanie?
Pożyczki na oświadczenie
Najważniejsze zalety pożyczki konsolidacyjnej
Pożyczka konsolidacyjny polega na połączeniu kilku różnych pożyczek w jedną. Już samo to związane jest z odniesieniem wielu korzyści. Mianowicie: chodzi tutaj o to, że zamiast kilku rat będziemy musieli spłacać tylko jedną. Ponadto okresy kredytowania będą połączone w jeden czas trwania pożyczki. To umożliwia konsumentom sprawniejsze zaplanowanie swoich wydatków.
Wyżej wymienione zalety to jednak nie wszystko. Oprócz tego warto wiedzieć o tym, że pożyczka konsolidacyjna jest korzystna finansowa również dla banków. To z kolei powoduje, że klienci mogą liczyć na otrzymanie od tych instytucji dodatkowych udogodnień. Jednym z takich udogodnień jest wspomniana wcześniej możliwość „dobrania gotówki”. Kolejną z możliwości jest również fakt, że w przypadku pożyczek konsolidacyjnych oprocentowanie ulega zmniejszeniu, zaś okres spłaty może zostać wydłużony.
To sprawia, że poprzez połączenie czterech różnych pożyczek w jedną zamiast czterech rat będziemy musieli spłacać wyłącznie jedną, której wysokość będzie niższa od sumy czterech poprzednich. Takiemu samemu wydłużeniu, nawet o 20% może również ulec okres spłaty takiego zobowiązania. Poprzez zaciągnięcie pożyczki sytuacja finansowa konsumenta ulega znacznemu polepszeniu, to jest on o wiele lepiej oceniany przez bank lub firmę pożyczkową. To z kolei wiąże się z tym, że możemy wówczas liczyć na uzyskiwanie większej liczby udogodnień. Wśród nich można wymienić możliwość czasowego zawieszania spłat pożyczki na raty bądź zwiększenie kwoty pożyczki.