Wiele osób zastanawia się nad tym, jak to możliwe, że pożyczki, które reklamowane były jako bardzo tanie, w istocie wiążą się dla nich z ponoszeniem ogromnych kosztów. W niniejszym artykule prezentujemy pakiet najważniejszych informacji odnośnie RRSO i RSO – są to dwa niezwykle ważne wskaźniki, dzięki którym można uzyskać dużo informacji odnośnie kosztów danej pożyczki. Zapraszamy serdecznie do wnikliwej lektury!
O tym pamiętaj, zanim weźmiesz pożyczkę
Znakomita większość pożyczkobiorców za podstawowe kryterium przed wzięciem jakiegokolwiek zobowiązania uważa oprocentowanie danego produktu. Na oprocentowanie zwracają oni szczególną uwagę. Z oprocentowaniem bardzo mocno powiązana jest również inna wartość, czyli RRSO. Każdy bank oraz instytucja pozabankowa zobowiązana jest jest do podania razem z ofertą każdego kredytu bądź pożyczki. Niektórzy błędnie utożsamiają RRSO i RSO – są to wartości, które bardzo mocno różnią się od siebie.
Na czym polegają zatem różnice między wskaźnikiem RRSO oraz RSO? Jak brak jednej literki „r” przekłada się na ostateczny koszt pożyczki bądź kredytu? Jak instytucje finansowe manipulują pożyczkobiorcami, aby zachęcić do skorzystania z ich oferty? Poniżej uchylamy rąbka tajemnicy.
Przeczytaj również:
Kiedy pożyczka się przedawnia?
Gdzie szukać pożyczki bez BIK ?
Definicja RRSO
RRSO to jeden z najważniejszych wskaźników. Określa on bardzo dokładnie całkowite koszty danego kredytu bądź nowej pożyczki na raty. Rozwinięcie skrótu RRSO brzmi Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania. Wskaźnik ten określa procentowy stosunek całkowitego kosztu kredytu wobec jego kwoty – sumy pieniędzy, jaką pożyczyliśmy od danego banku bądź instytucji pozabankowej. W sytuacji, gdy zaciągniemy kredyt na kwotę 100 000 złotych, a wszystkie koszty danego kredytu wyniosą 10 000 złotych, to RRSO będzie równie 10%.
RRSO w porównaniu do oprocentowania nominalnego, którym banki promują zazwyczaj swoje oferty, uwzględnia praktycznie wszystkie opłaty dotyczące udzielania kredytu. Standardowe oprocentowanie nominalne uwzględnia tylko marżę oraz stawkę referencyjną. W skład RRSO wchodzą oprócz tych dwóch składników także cross-seling, prowizja oraz wszelkie usługi dodatkowe.
Definicja RSO
RSO to skrót, który wiele osób błędnie utożsamia z RRSO. Jest to wartość, która bardzo mocno różni się od wyżej opisanej Rzeczywistej Rocznej Stopy Oprocentowania. Cały myk wynika z braku słowa „rzeczywista”. Wartość RSO nie ma praktycznie nic wspólnego z całkowitymi kosztami danego kredytu bądź pożyczki dla zadłużonych. Roczna stopa oprocentowania (RSO) to tak naprawdę wartość oprocentowania kredytu – suma marży, którą na naszym produkcie zarobi dany bank lub instytucja finansowa. Na ten wskaźnik składa się także ustalona dla danego kredytu stawka referencyjna. RSO nie uwzględnia jakichkolwiek innych kosztów – mowa tutaj o podatku od kredytów walutowych, prowizjach, obsłudze kredytu itd.
RRSO a RSO – ilość różnic jest ogromna
Różnic między wskaźnikiem RRSO oraz RSO jest cała masa. W przypadku niektórych kredytów może ona wynosić nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Nawet w sytuacji, gdy dana instytucja chwali się, że w przypadku jej produktu roczna stopa oprocentowania wynosi 0%, to w praktyce może oznaczać dla nas ponoszenie wielkich kosztów.