Poznaj nowoczesne metody na pobranie gotówki z bankomatu!

Weź pożyczkę
Poznaj nowoczesne metody na pobranie gotówki z bankomatu!

Obsługa bankomatu kojarzy się z umieszczeniem karty płatniczej w odpowiednim miejscu i wykonywanie poleceń wyświetlanych na ekranie wymagających podania kodu PIN. Tymczasem bankomaty mają dodatkowe funkcje, dzięki którym możliwe jest podjęcie gotówki bez plastiku. Przedstawiamy różne sposoby i instrukcje, dzięki którym wypłata z bankomatu bez karty nie będzie dla nikogo problemem. 

Co jest potrzebne, aby wypłata z bankomatu bez karty była możliwa?

Opcja wypłaty środków z bankomatu bez konieczności używania karty jest przydatna w wielu sytuacjach. Zwłaszcza w przypadku rezygnacji z karty do konta, ze względu na wysokie opłaty i trudności z ich ominięciem. Może okazać się niezastąpiona w razie nieposiadania karty przy sobie w danej chwili. Okazuje się, że brak portfela to nie problem. Żeby transakcja bez karty zakończyła się wydaniem przez bankomat gotówki, trzeba posiadać smartfona z dostępem do sieci. Ten rodzaj transakcji oznacza zwykle również konieczność zainstalowania aplikacji mobilnej dedykowanej dla konkretnego banku.

Banki promują korzystanie z technologii, dzięki którym wypłata z bankomatu zbliżeniowo telefonem jest możliwa. Co ciekawe, Polska to drugi kraj w europie, zaraz obok Hiszpanii, w którym uruchomiono odpowiednie do tego celu bankomaty. 

Jak dokonać wypłaty z bankomatu za pomocą systemu BLIK?

Najbardziej rozpowszechnionym systemem pozwalającym szybko podjąć gotówkę w bankomacie bez karty jest BLIK. Nic dziwnego, gdyż system jest polski. Ten standard płatności to opcja dla tych, którzy: 

 • są klientem banku, który udostępnia taką usługę,
 • zainstalują na swoim telefonie aplikację mobilną swojego banku – do pobrania z Google Play (dla posiadaczy smartfona z systemem Android), App Store (w przypadku iPhone) oraz poprzez Windows Store,
 • skorzystają z telefonu z internetem w czasie transakcji wypłaty gotówki.

Wypłata BLIKiem jest prosta i sprowadza się do następujących czynności:

 • Krok 1. Wybór odpowiedniej opcji wypłaty gotówki na ekranie bankomatu.
 • Krok 2. Zdefiniowanie kwoty.
 • Krok 3. Uruchomienie aplikacji na telefonie i wyświetlenie kodu.
 • Krok 4. Wprowadzenie kodu za pomocą klawiatury bankomatowej.
 • Krok 5. Akceptacja transakcji poprzez kod PIN na telefonie.
 • Krok 6. Odbiór gotówki oraz wydruku (jeśli został wybrany).  

Przeczytaj również:
 Czy linia pożyczkowa działa podobnie, jak linia kredytowa?
 Czy za niespłacone pożyczki można iść do wiezienia?


Lista banków partycypujących w systemie BLIK jest długa. Urządzenia, w których wypłata pieniędzy BLIKiem jest możliwa oznaczone są odpowiednim logo systemu. Nie są to tylko bankomaty własne banków. Niektóre banki zdecydowały się na pobieranie opłaty za taką transakcję. Mogą się z nią spotkać zwłaszcza ci klienci, którzy zdecydują się na skorzystanie z innego bankomatu. Każdy bank dyktuje własne warunki korzystania z BLIKa, nawet w zakresie limitów ilościowych i kwotowych transakcji.  

Nowatorskim rozwiązaniem jest czek BLIK, gdyż w tym przypadku wypłata środków z konta w bankomacie nie jest uzależniona od posiadania telefonu z internetem czy karty płatniczej. Żeby otrzymać taki czek, trzeba skorzystać z aplikacji bankowej na smartfonie. Nie trzeba tego robić w momencie stania przed bankomatem. Wygenerowany w aplikacji czek posiada unikalny numer, a do jego realizacji konieczne jest podanie ustalonego uprzednio hasła. W momencie wystawienia czeku nie dochodzi do blokady środków na koncie. Dzieje się to dopiero w momencie realizacji czeku. Na razie wypłata z bankomatu bez karty na czek nie jest tak popularna, jak standardowa wypłata BLIKiem. 

Na czym polega płatność zbliżeniowa NFC?

Do skorzystania z tej technologii konieczny będzie smartfon z modułem zbliżeniowym NFC, więc nie jest to rozwiązanie dla każdego. Producenci często stronią od wdrażania jej w tańszych modelach. Smartfon wyposażony w NFC (near field communication) to liczne udogodnienia za sprawą bezdotykowej i bezprzewodowej komunikacji z wykorzystaniem fal radiowych. W efekcie można dokonać szybkiej wypłaty z bankomatu, jednak w tym przypadku trzeba posiadać kartę NFC na smartfonie, aplikację mobilną do płatności zbliżeniowych, kartę płatniczą (nie przy sobie).

Przebieg wypłaty obejmuje:

 • Krok 1. Zbliżenie telefonu do czytnika znajdującego się w pobliżu klawiatury numerycznej bankomatu.
 • Krok 2. Wprowadzenie kodu PIN i określenie kwoty, która ma zostać wypłacona.
 • Krok 3. Wybór wydruku lub odrzucenie tej opcji.
 • Krok 4. Wypłata pieniędzy.  

Banki korzystają z różnych typów płatności w transakcjach NFC. To Google Pay, Apple Pay lub HCE. Co istotne, płatność zbliżeniowa NFC jest dostępna w większości bankomatów, również w tych należących do banków.

Jak wypłacić pieniądze poprzez aplikację SkyCash i Hal-Cash?

To rozwiązanie, które wiąże się ze stałą opłatą. Jest dostępne dla klientów banków, którzy założą konto w aplikacji SkyCash, a następnie je zweryfikują. W tym przypadku nie ma wyboru bankomatów, bo jedynie sieć Euronet umożliwia ten sposób wypłaty środków zbliżeniowo.

Posiadacz konta w SkyCash, chcący podjąć gotówkę, powinien:  

 • Krok 1. Otworzyć aplikację i wygenerować kod wypłaty – jest on ważny przed 15 minut.
 • Krok 2. Wybrać opcję wypłaty bez karty w bankomacie.
 • Krok 3. Wprowadzić 6-cyfrowy kod uzyskany poprzez aplikację.
 • Krok 4. Określić kwotę transakcji i zatwierdzić operację przez PIN.  

Alternatywą wśród aplikacji umożliwiających szybkie wypłaty środków bez karty jest Hal-Cash. W obu przypadkach należy udać się do bankomatu sieci uczestniczącej w danym systemie wypłaty. Uzyskanie dostępu do pieniędzy jest bezpieczne. Nowoczesne aplikacje pozwalają na realizację różnych transakcji w zakresie przekazów pieniężnych. Głównymi są natychmiastowe wypłaty środków pieniężnych z bankomatów przy wykorzystaniu telefonu komórkowego.  

Zamiast wyczekiwać w kolejce w oddziale banku, by podjąć gotówkę i przymykać oko na wysokie opłaty za tę czynność, można korzystać z bankomatu i to na różne sposoby. Alternatywne metody wypłaty gotówki nie są zupełną nowością. Dla przykładu Hal-Cash to usługa istniejąca od 2010 roku. Tradycjonaliści jeszcze pewnie długo nie zdecydują się na wypłatę z bankomatu bez karty, ale jak widać, jest to zupełnie nieskomplikowane. 

4.6/5 - (21 votes)

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.