Umorzenie części długu - poradnik

Umorzenie części długu - poradnik

Gdy spotyka nas trudna sytuacja materialna, często decydujemy się na zaciągnięcie pożyczki przez internet. Niestety nie zawsze udaje nam się je spłacać w terminie. Co zrobić, jeśli posiadamy długi i chcielibyśmy jak najszybciej je spłacić? Jednym z dostępnych rozwiązań, które cieszy się znaczną popularnością, jest wniosek o umorzenie pożyczki. Wbrew pozorom, jest to rozwiązanie wykorzystywane naprawdę często. W poniższym artykule tłumaczymy, w jakich sytuacjach możliwe jest umorzenie części długu. Zapraszamy serdecznie do wnikliwej lektury!

Wniosek o umorzenie długu – najważniejsze informacje

Umorzenie długu przez wierzyciela sprawia, że dłużnik nie musi już go spłacać. Dotyczy to nie tylko chwili obecnej – jest to rozwiązanie na stałe. Zastosowanie umorzenia sprawia również  że wygasają wszelkie akcesoryjne zabezpieczenia wierzytelności, takie jak hipoteka, zastaw czy poręczenie.


Przeczytaj również:
➡ Pożyczki dla firm – poradnik
➡ Pożyczka w lombardzie – jak ją otrzymać?


Jak złożyć wniosek o umorzenie pożyczki?

Jeśli zależy nam na tym, aby złożyć wniosek o umorzenie pożyczki, a tak naprawdę części długu, musimy wziąć się szybko do działania. Nie wolno czekać z założonymi rękami oraz myśleć, że „jakoś to będzie”. Pierwszą rzeczą, jaką należy zrobić, to skontaktować się z wierzycielem oraz rozpocząć negocjacje. W zależności od tego, jakie mamy preferencje oraz oczekiwania, możemy złożyć wniosek o zawieszenie naliczania odsetek, rozłożenie kwoty długu na mniejsze raty bądź nawet o umorzenie jakiejś części długu.

Jeśli pierwszy etap negocjacji zakończy się podpisaniem ugody, windykator nie skieruje sprawy do sądu. My z kolei nie będziemy musieli ponosić dodatkowych opłat związanych z przeprowadzeniem postępowania. By mogło dojść do umorzenia pożyczki, dłużnik musi zaakceptować oświadczenie o zwolnieniu z ługu, które złożył wierzyciel. Jak wskazuje artykuł 66 Kodeksu cywilnego, do czasu podpisania takiego oświadczenia dokument ten jest wyłącznie ofertą, która nie wiąże żadnej ze stron sporu.

Umorzenie pożyczki – kiedy wierzyciel może umorzyć dług?

Kiedy wierzyciel może umorzyć dług? Najczęściej wierzyciele zgadzają się na umorzenie pożyczki wtedy, gdy dłużnicy są niewypłacalni. Jeśli dochodzi do procesowania się z niewypłacalnymi kontrahentami, to może to trwać bardzo długi okres czasu. Ponadto generuje to oczywiście dla wierzycieli bardzo wysokie koszty. Taka długotrwała procedura jest nie tylko nieefektywna, ale również męcząca. Z tego względu wierzyciele zamiast inwestować swoje środki w niepewne działania, wolą ich zaniechać.

Warto wiedzieć, że podstawą służącą do zastosowania procedury umorzenia długu jest oświadczenie dłużnika mówiące o tym, że przyjął on zwolnienie ze spłaty długu. Omawiana zgoda dłużnika może posiadać różnorodne formy – chodzi tutaj na przykład o pisemne oświadczenie bądź o specjalną ugodę z wierzycielem. Ważne, aby wynikała z tego dokumentu świadomość, iż dłużnikowi przysługuje wierzytelność oraz wola rezygnacji z niej. W większości przypadków umorzenie długu jest całkowicie bezpłatne. Istnieje jednak możliwość pobierania opłat za przygotowanie takiego dokumentu.

One Comment
  1. Potrzebuje pomocy wpadlam w petle dlugow nie mogę ich spłacić stracilam pracę. Nie mogę opłacić rachonkow. Nie mogę wziąć kolejnej pozyczki czy mozna mi jakos pomóc

Podziel się swoją opinią i zostaw komentarz ...

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *